Gazdaság hvg.hu 2017. szeptember. 15. 21:52

Náci trükköt is bevethet Észak-Korea, ha Kína elzárja az olajcsapot

Akár az annak idején szintén olajembargóval sújtott náci Németország és apartheid-korabeli Dél-Afrika módszerét is lemásolhatja Észak-Korea, ha Kína és Oroszország valóban felfüggeszti az olajexportját az országba - vélik szakértők.

Egy 1920-as évek óta ismert vegyipari technikával Észak-Korea saját maga is elő tudna állítani olajat, ha Kína és Oroszország enged az amerikai nyomásnak, és teljesen elzárja az olajcsapot - idézte a Bloomberg hírügynökség Pierre Noelt, a londoni Institute for Strategic Studies (IISS) gazdasági és energiabiztonsági szakértőjét.

A szén cseppfolyósításáról van szó, amelyhez Észak-Koreának bőséges alapanyag és talán technológia is a rendelkezésére áll.

A Kedves Vezető fiának országában 6 millió tonna szén cseppfolyósításából tudnának annyi olajat előállítani, amely helyettesíthetné az éves olajimportot a 2015-ös adatok alapján - legalábbis Pierre Noel számításai szerint.

Márpedig szénből van bőven Észak-Koreában: a tavalyi ENSZ-szakciók évi 7,5 millió tonnában maximálták az észak-koreai szénexport mennyiségét, de egy évvel korábban Phenjan még 25 millió tonna szenet szállított Kínába, tehát lenne mit átalakítani olajjá.

Ráadásul Észak-Korea már most is előállít műtrágyát és vegyipari mesterséges szálakat - idézte a beszámoló William Brownt, a Georgetown Egyetem adjunktusát.

Szerinte viszont ettől függetlenül nem egyértelmű, hogy Kim Dzsongun rezsimje valóban képes lenne-e teljes mértékben kiváltani ezzel az eljárással az olajimportot.

Annál is inkább, mert a szén cseppfolyósítása meglehetősen drága: a Princeton Egyetem egyik professzorának 2012-es tanulmánya szerint az USA-ban átlagosan 95 dollárba kerülne így létrehozni szintetikus olajat, miközben jelenleg a kőolaj ára 55 dollár körül mozog.

"Ez elég meredek költség, de a módszer még mindig sokkal vonzóbb, mintha egyáltalán nem lenne olaj" - mondta a beszámoló szerint Paul Musgrave, a Massachusettsi Egyetem szakértője.

"Általában a gazdaságossága miatt nem éri meg ez az eljárás" - tette hozzá.

Bár azt tényleg nem tudni, Észak-Korea valóban rendelkezik-e a megfelelő technológiával, Pierre Noel az IIS-nél felhívta a figyelmet arra, hogy Phenjan már 2006-ban épített egy széngázosító üzemet a Namhung Youth vegyipari létesítmény bővítésekor. 

zöldhasú
Hirdetés