Gazdaság hvg.hu 2017. szeptember. 15. 13:17

Már alig találnak a bankok embert, aki felvenné a telefont az ügyfeleknek

A hazai bankok munkaerőhiánnyal küzdenek ügyfélszolgálataikon, így mostanában még nem búcsúzhatunk el a telefon túlvégéről felcsenedülő gépi zenétől.

Az online álláshirdetések között hemzsegnek a banki call vagy contact centerest kereső bejegyzések, a szektor egyértelműen mukarőhiánnyal küzd ezen a téren. A bankok ráadásul azt a luxust sem engedhetik meg maguknak, hogy a kábeltévés, internetes, közüzemi szolgáltatásokhoz hasonlóan 10-15 percig várakoztassák az ügyfeleket.

Az Index körkérdésére minden bank készségesen válaszolt a témában, ám pontos számokat csak kevés bank osztott meg üzleti titokra hivatkozva.

Az biztos, hogy a legsürgősebb esetekre (kártyák, kódok letiltása, felfüggesztése) mindenhol éjjel-nappal elérhetőek a contact centerek munkatársai. A többi szolgáltatás esetében a legtöbb bank szintén mindent elérhetővé tesz a 0-24 órás időszakban, az Erste viszont például a sokkal forgalmasabb nappali órákra összpontosítja munkavállalóit. A CIB is megerősíti, hogy ezek a legintenzívebb műszakok, hiszen a hívások 97 százaléka munkanapokon 7 óra és 21 óra között valósul meg.

A munkaerőhiány több okra vezethető vissza a bankok válaszai alapján. A bankok a bérfejlesztések után sem tudnak az angol nyelvtudással rendelkező, közép-, vagy akár felsőfokú végzettségűeknek versenyképes bért fizetni. Ráadásul a nyelvtudás még mindig kritikus pontnak számít a hazai munkaerőpiacon. A contact centeri munka pedig a több műszakos munkarend miatt sem túl vonzó a pályakezdőknek.

Egyes bankok épp ezért próbálkoznak azzal, hogy a contact centereiket más térségekbe helyezzék át. A Budapest Bank a közel 800 fős bankműveleti központját például Békéscsabán, a Raiffeisen pedig Nyíregyházán működteti. Az OTP Bank annyit árult el a portálnak, hogy 400 fővel egy vidéki és egy budapesti helyszínről szolgáltat.

 

zöldhasú
Hirdetés