Gazdaság hvg.hu 2017. augusztus. 14. 14:20

Így bukhatja el Venezuela az olajkincsét a „megbonthatatlan” orosz barátsággal

Kilenc nagy olajprojektről folynak titkos tárgyalások az orosz Rosznyefty és a venezuelai állami olajvállalat között- értesült a Reuters hírügynökség. Venezuela olajkincse a legnagyobbak között van a világon, de az állam mégis a csőd szélén táncol, miután az olajárak mélyrepülésbe kezdtek a globális piacon.

Ráadásul az országot immár szankciókkal sújtja az Egyesült Államok, mely nem ismeri el az alkotmányozó nemzetgyűlést és Maduro elnök szinte diktátori hatalmát. Az elnök viszont felhatalmazást adott az állami olajcégnek, hogy szerezzen pénzt az oroszoktól bármi áron. Áprilisban a Rosznyeft egymilliárd dollárt utalt át Venezuelának, mely csak ennek segítségével kerülte el a pénzügyi csődöt.  

Miközben mindenki kivonul, Oroszország bevonul Caracasba 

A Rosznyeft bővíti irodaházát és egyre másra veszi fel az állami olajcég jól képzett embereit. Még a kínaiak is úgy döntöttek, hogy nem támogatják tovább az ingadozó baloldali rendszert. Egyszer-kétszer ugyanis Venezuela elfelejtett fizetni, és „elvtársi alapon” türelmet kért. Pekingnek elfogyott a türelme, de Moszkvának nem.

 Épp ellenkezőleg. Az oroszok úgy érzik, hogy itt az idő: rátehetik a kezüket az ország olajkincsére- méghozzá meglehetősen olcsón, hiszen vetélytársak nincsenek. Maduro elnököt nemrég katonai beavatkozással fenyegette meg Donald Trump. Mindenki mást elijesztene az ilyesmi, de az oroszok éppen ezt a válsághelyzetet akarják kihasználni.

Az oroszok nem úgy viselkednek, mint barátok, hanem mint ragadozók, akik kihasználják az áldozat gyengeségét

- nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Elias Matta ellenzéki politikus, aki a régi parlamentben az energiaügyi bizottság elnöke volt.

Így kezdődött Oroszország és Venezuela „megbonthatatlan” barátsága

Chavez elnök, a rendszer alapítója 4 milliárd dolláros fegyverszerződést irt alá Putyinnal Moszkvában még 2006-ban. Az orosz fegyverekért Venezuela olajjal fizetett. Ma már napi 225 ezer hordó venezuelai olaj az oroszok tulajdona. Ez az egész kitermelés 13%-a. De hogyha szankciók vannak mindkét állam ellen, akkor hogy lehet ezt az olajat finomítani és eladni? Ebben is az oroszok segítenek. Ők már 2014 óta kerülik ki az amerikai és uniós szankciókat. Közvetítők révén. Így ma az oroszok tulajdonában levő venezuelai olajat az USA-ban finomítják és veszik meg- állítja a Reuters hírügynökség.

A Rosznyeft a Reuters számításai szerint 6 milliárd dollárt adott eddig Venezuelának és ennek meghatározó szerepe volt abban, hogy a baloldali populista rendszer elkerülte a pénzügyi csődöt. Oroszország összesen 17 milliárd dollárral szállt be a „Venezuela projekt”-be. Vagyis az oroszok szépen lassan felvásárolják a világ egyik legnagyobb olajkincsét.

A hadműveletet Igor Szecsin vezényli. A Rosznyeft főnöke Putyin közeli barátja. A múltjuk is hasonló: Szecsin a katonai hírszerzés munkatársa volt fiatalon a Szovjetunióban. Szakterülete Latin-Amerika volt. Jól beszél spanyolul. Múlt októberben ő avatta fel Chavez elnök gránitszobrát annak szülővárosában. Venezuelában. A szobor Oroszország ajándéka volt. Szecsin spanyol nyelvű beszédében Oroszország és Venezuela megbonthatatlan barátságát éltette. Sokba van ez a barátság Venezuelának, ahol idén az infláció várhatóan eléri a 700%- Sok választása persze Venezuelának nincs, balszerencséjére az utolsó barátja éppen Oroszország.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.