Gazdaság hvg.hu 2017. június. 30. 14:38

Erre költik Matolcsy alapítványai a közpénzünket

Már nem az államkötvény a kedvenc, bár még mindig abban tartják a legtöbb pénzt.

Kevesebb állampapírja van már a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak, ingatlanvagyonuk azonban már közelíti a százmilliárd forintot – írja a Portfolio. A portál összesítése szerint ez komoly változás, hiszen alapításkor még csak 6,8 milliárd forint értékű ingatlan volt az alapítványok tulajdonában.

A Pallas Athéné Alapítványoknak juttatott összesen 266,4 milliárd forintnyi vagyonból a vagyon értéke 267,7 milliárd forint, a hat alapítvány és az általuk alapított gazdasági társaságok összességében 122,56 milliárd forintot Magyar Állampapírban, 22,06 milliárd forintot bankbetétben, 83,95 milliárd forintot ingatlanban tart, és 39,1 milliárd forintot vállalati kötvényekbe fektetett be.

Az ingatlanok értéke májushoz képest is több mint tízmilliárd forinttal nőtt – teszi hozzá a Portfolio. Ezt magyarázhatja az ingatlanpiac szárnyalása – kérdés azonban, mi lesz, ha véget ér a boom.

A legnagyobb arányban tehát még mindig az állampapírok vannak, pedig a jegybankot felügyelő Európai Központi Bank többször jelezte: a jegybank államkötvény-vásárlását tiltják az uniós szabályok. Az MNB el is kezdte az állampapír-portfólió leépítését: amíg korábban még 200 milliárdot tett ki az állomány, ma már „csupán” 122 milliárd.

Más kérdés, hogy az EKB szerint az ingatlanvásárlással is megvalósul a tiltott finanszírozás – márpedig ha összeadjuk a PADA és cégeinek ingatlanvagyonát és állampapírjait még mindig 200 milliárd forint fölött lesz az összeg.

Korábban az MNB azt szerette volna elérni, hogy törvény mondja ki: alapítványai pénze nem minősül közpénznek. Ezt azonban az Alkotmánybíróság elkaszálta.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?