Gazdaság hvg.hu 2017. június. 22. 22:11

Ítélet az azbesztperben: az azbeszt gyilkolt, de a károsultak nem kapnak semmit

A bíróság szerint hiába az állami vállalatból került ki a halálos betegségeket okozó azbesztszennyezés, korábban kellett volna jelezni a kártérítési igényeket, az állam azóta nem perelhető emiatt, így a felperesek nem kapnak semmit. A felperesek fellebbeznek.

A bíróság szerint nincs felelőssége a magyar államnak a Heves megyei eternitüzem környezetszennyező, emberek halálát okozó több évtizedes működésében - írja a Népszava.

Az egykor állami tulajdonú, 2004-ben végleg bezárt Heves megyei Lőrinci és Zagyvaszántó határában álló eternitüzem közelében élők közül nyolcan – kivétel nélkül súlyos betegen – döntöttek úgy, hogy kártérítési pert indítanak az állam ellen. Szakértői vizsgálatok szerint ugyanis a gyárból több útvonalon is kijutott a mérgező azbeszt, egyenesen a lakókörnyezetbe, és ez okozta a halálos betegségeket.

Annak ellenére, hogy a felperesek egészségi állapotára való tekintettel gyorsított eljárást rendeltek el, az egyik felperes, György Zsolt ügyében az első érdemi tárgyalásra is már csak a férfi 38 évesen bekövetkezett halála után, 2015. januárjában kerülhetett sor, miután sokáig azt sem sikerült eldönteni, ki képviselje az államot: a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagy a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 

A felperesek közül már senki sem él, a Fővárosi Törvényszéken futó azbesztper utolsó felperese, az 58 éves Paziczki Katalint a közelmúltban győzte le az azbeszt okozta mellhártyadaganat, más néven mezotelióma. Az ügyüket hozzátartozóik vitték tovább. 

A bíróság csütörtökön hirdetett ítéletet a per egyik ügyében, és noha a bíróság megállapította az ok-okozati összefüggést a környezetszennyező eternitüzemből kikerülő azbesztszálak belégzése, és a 2014. decemberében mezotelióma (azbeszt okozta mellhártyadaganat) miatt elhunyt György Zsolt megbetegedése között, csütörtökön első fokon mégis elutasította a férfi feleségének, György Sándor Juditnak kártérítési keresetét, aki 100 millió forintot követelt az államtól. Emellett még 200 ezer forint perköltség megfizetésére is kötelezték az asszonyt.

Az ítélet csütörtöki kihirdetésekor a bírónő hangsúlyozta: az orvos-szakértői vélemény szerint az azbesztrostok legnagyobb valószínűséggel 1976-1985 közötti időben kerülhettek György Zsolt szervezetébe. Erre tekintettel a bíróság az 1976-85 közötti társadalmi viszonyokra és az akkor hatályban lévő jogszabályokra figyelemmel bírálta el a felperes keresetét. A bizonyítási eljárás során "bizonyossággal határos valószínűséggel" sikerült megállapítani, hogy

a férfi betegségét a gyárból kikerülő azbesztrostok (annak is az egyik legveszélyesebb változata, a kék azbeszt) okozták.

A kártérítési keresetet ennek ellenére elutasította a bírónő. Ezt azzal indokolta, hogy a perbeli időszakban a gyár működtetését az Eternit Vállalat végezte, ennek jogutódja az ETERCEM Kft. lett. Utóbbi felszámolását 2005. június 2-án rendelték el. A bíróság szerint a jogelőddel szemben fennálló igényeket a jogutóddal szemben lehetett és kellett volna érvényesíteni, így amikor György Zsolt betegségéről tudomást szerzett 2013 júniusában, kártérítési igényét az akkor még folyó felszámolási eljárásba kellett volna bejelentenie.

Mivel ez nem történt meg, a bíróság szerint megszűnt a joga arra, hogy az ETERCEM Kft. jogelődje által okozott kárért pénzkövetelés iránti igényt terjesszen elő.

A bíróság szerint az alperes állam mögöttes felelőssége nem vizsgálható.

A HírTV azt írja, egy másik kártérítést is elutasított a bíróság azbesztügyben: 60 millió forintot követelt az államtól annak a 47 éves férfinak a családja, aki ugyancsak az azbesztgyár szomszédságában nőtt fel, és tavaly szeptemberben halt meg. A bíróság úgy látta, korábban kellett volna perre menniük, követelésük elévült.

Igyártó Gyöngyi, a felperesek ügyvédje a Népszavának az ítélethirdetés után azt mondta, botrányos ítélet született, és fellebbezni fognak, ha kell, a strasbourgi emberi jogi bíróságig is elmennek. Mint mondta, szerinte az állam kibújik a felelősség alól azzal, hogy neki volt egy állami vállalata, ami a gyárat üzemeltette, de a vállalat az ő tulajdonában volt, ő zúdította az emberekre az azbesztet, és ezért felelősséget kellene vállalnia. Hozzátette, onnantól, hogy kimondták, hogy az emberek a gyár miatt betegedtek meg, az állam felelősségének vizsgálata már a bírói jogértelmezés kérdése.

A többi felperes ügyében is hasonló ítélet várható.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.