Gazdaság hvg.hu 2017. június. 21. 10:39

Átlépte a magyar átlagfizetés a 300 ezres álomhatárt

Látványos eredményt hoz az állami dolgozók béremelése, de a versenyszférában is kétszámjegyű lett a fizetés növekedése egy év alatt. Azt nem tudni, hogy ebből mennyi volt a valódi fizetésemelés, és mennyit tett hozzá a statisztikához a gazdaság fehéredése.

Háromszázezer forint fölén nőtt áprilisban a bruttó átlagkereset, egész pontosan 303 000 forint volt, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban - derül ki a KSH friss adataiból.  A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá az állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő kereset­rendezések voltak hatással.

Nettó keresetre átszámítva ez azt jelenti, hogy egy átlagos magyar 201 500 forintot vihetett haza havonta, a családi adókedvezményt is figyelembe véve pedig 209 300 forintra becsülhető az összeg. Mivel az infláció 2,5 százalékos volt, mindez azt jelenti, hogy a reálkereset 9,2 százalékkal emelkedett.

Azt azonban továbbra sem tudhatjuk, hogy vajon a magas számok mögött mekkora arányban áll valós bérnövekmény és mekkora a gazdaság fehéredéséből származó hatás, vagyis a pusztán statisztikai alapú növekmény – hívta fel a figyelmet Virovácz Péter, az ING elemzője. Ez utóbbi ugyanis nem feltétlenül jelenik meg az elkölthető jövedelem növekedésében, magyarázatot szolgáltatva ezzel a fogyasztás gyorsulásának elmaradására.

A leglátványosabban az állami szférában nőttek a bérek, ott 15,2 százalékos volt az emelkedés, míg a vállalkozásoknál 10,6 százalékos. Persze még így is a közszférában dolgozók jártak jobban, ők átlagosan 200 ezer forintot vihettek haza, míg az állami szerveknél dolgozók nettó bére 173 ezer forint volt, a nonprofit szervezetek pedig 163 ezres nettó bért tudtak adni. A legrosszabb helyzetben változatlanul a közmunkások vannak, számukra a 3 százalékos növekedés is csak azt jelenti, hogy 54 300 forintból kellene valahogy kijönniük egy hónapban.

Az év első négy hónapját összesítve a bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (582 700 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén a legalacsonyabbak (178 400 forint).

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.