Az Európai Unió volt a világ legnagyobb gyógyszerexportőre tavaly – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat keddi közléséből.
Az Eurostat adatai szerint 2016-ban az Európai Unióból exportálták a legtöbb gyógyhatású és gyógyszerkészítményt, 144 milliárd euró értékben, míg az EU hasonló importja 75 milliárd eurót tett ki.
Az EU után Svájc a világ második legnagyobb gyógyszerexportőre, évi 65 milliárd euróval, utána következik az Egyesült Államok 47 millió euróval. A gyógyszerimport terén az Egyesült Államok vezeti a listát 87 milliárd euróval, második az EU 75 milliárd euróval, majd Svájc következik 23 millió euróval.
Az EU-ból exportált gyógyhatású és gyógyszerkészítmények legnagyobb része (34 százaléka) az Egyesült Államokba kerül, 11 százalékát Svájcban, 6-6 százalékát Kínában és Japánban, míg 4 százalékát Oroszországban értékesítik.
Az EU tagállamai által importált gyógyszerkészítmények legnagyobb hányada, 42 százaléka az Egyesült Államokból származott tavaly, míg 35 százaléka Svájcból, az összes többi ország kevesebb mint 4 százalékos arányban exportált az EU-ba 2016-ban.
Az EU tagállamai közül Németország részesedése a legnagyobb az EU-n kívüli gyógyszerexportban (25 százalék), utána Belgium (13 százalék), az Egyesült Királyság (13 százalék), majd Franciaország és Írország (egyaránt 10 százalék) következett.
Az EU-n kívülről behozott gyógyhatású és gyógyszerkészítmények legnagyobb része, 19 százaléka Belgiumba került, 16 százalékát Németország, 11 százalékát az Egyesült Királyság importálta 2016-ban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.