A tavalyi, 45 milliárd forintos adósságkonszolidáció ellenére április végén ismét 28,1 milliárd forintra duzzadt a kórházak tartozása, amely egyetlen hónap alatt 5,5 milliárd forinttal ugrott meg.
A Magyar Nemzet azt írja, hogy a legnagyobb, 1,9 milliárd forintos adóssággal a Honvédkórház küszködik, ezt követi a Békés Megyei Központi Kórház 1,3 és a Szegedi Tudományegyetem közel 1,2 milliárd forintos tartozással. A Magyar Államkincstár (MÁK) legfrissebb adataiból az is kiderül, hogy A Szegedi Tudományegyetem klinikája ráadásul egyetlen hónap alatt 821 millió forinttal növelte a tartozását. Adósságaival átlépte az egymilliárd forintos határt a Péterfy Sándor Utcai Kórház, és csaknem a duplájára emelkedett a Semmelweis Egyetem tartozása is.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a Magyar Nemzetnek arról beszélt, hogy ezeket a számokat sajnos nem mindenki veszi figyelembe. Az egészségügyi tárcánál ugyanis azt a tartozást, ami kevesebb mint 30 napja járt le, nem kezelik lejártként. Ez a gyakorlat pedig már évek óta jellemző.
Arra a kérdésre, hogy a 2015-ös és a tavalyi adósságkonszolidáció után idén is lehet-e számítani arra, hogy kihúzza az állam a bajból az intézményeket, a főtitkár úgy válaszolt: bíznak benne, de még nem tudni, mi lesz. Tavaly egyébként a 45 milliárd forintos konszolidációnak hála 13 milliárd forintra sikerül csökkenteni a teljes tartozást. Erre azóta nem volt példa, hogy 2012-ben állami fenntartásba kerültek a kórházak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.