Ez világrekord lenne, ha megítélné a bíróság Moszkvában, hiszen korábban 4 milliárd dollár volt a világcsúcs. Vlagyimir Potanyin, az orosz oligarcha persze nem akar fizetni. Már nincsenek milliárdjai, kénytelen a fizetéséből élni.
23 évi házasság után vált el a Potanyin házaspár, és azóta harcolnak a vagyonért. A bíróság már kétszer visszadobta az elvált feleség kérelmét, mondván, a férjének vagyona részvényekben van, ezek felett az asszony nem rendelkezhet. Akkor fizessen az elmaradt osztalék után – követeli most Natália Potanyina, aki három gyermekkel ajándékozta meg az orosz oligarchát. Ám Vlagyimir beleszeretett egy jóval fiatalabb alkalmazottjába, és új életet kezdett. Már van is tőle egy gyermeke. Oroszország negyedik leggazdagabb embere ezért most azt állítja: nincsen semmije. Kénytelen a fizetéséből élni. Ez sem csekélység: 480 ezer dollár havonta.
A Forbes Russia, mely beszámol az ügyről, arról ír, hogy Potanyin vagyona 13,4 milliárd dollár. Vagyis az elvált feleség kicsit többet követel, mint amennyije Potanyinnak van. A Forbes téved – érvelnek az asszony ügyvédei: további milliárdok vannak elrejtve offshore számlákon. Ezért egy másik ügyben még 3,8 milliárd dollárt követelnek az orosz oligarchától.
Mit kapott eddig az 55 éves Natália oligarcha férjétől? Szerény 4,8 millió dollárt, mely egy luxuslakás eladásából származott Moszkvában. Ezen kívül megszerzett néhány értékes földterületet, melyet férje nem tudott eltitkolni. Csakhogy Potanyin hatalmas vagyona bányászati részvényekben van Oroszországban, illetve offshore számlákon valahol külföldön. Például a Norilszki Nikkel bányavállalat részvényeinek 30%-a Potanyiné, de a tulajdonosi szerkezet olyan bonyolult, hogy a bíróság szerint átláthatatlan az ügy.
Ez finom célzás arra, hogy Putyin elnök egyik kedvenc oligarchája egyáltalán nem biztos, hogy maga hatalmas vagyonának ura. Ezért az elvált feleség ügyvédei igen kényes témát feszegetnek. Vajon az oligarchavagyonok mennyiben jelentenek tényleges tulajdont? Mennyiben a hatalom strómanjai az oligarchák?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.