Megbírságolta a felügyelet a felcsúti polgármester érdekkörébe tartozó Opimus Nyrt.-t, amiért nem tett közzé információkat arról, hogyan cseréltek gazdát a részvények. Az MNB-eljárás során viszont váratlanul feltűnt egy eddig ismeretlen, Seychelle-szigeteken bejegyzett cég, amely szintén milliós bírságot kapott. Csak Matolcsyék úgy tették közzé a határozatokat, hogy abból nem derül ki, mi történt pontosan.
Figyelmeztetésben részesítette, és 2 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a tájékoztatási kötelezettségük megsértése miatt az Opimus Group Nyrt.-vel szemben a Magyar Nemzeti Bank mint felügyeleti szerv.
Március elején jelentette be a cég, hogy változás történt a nagyrészvényesek sorában: Mészáros Lőrinc 16,9 százalékos részesedést szerzett, míg a Konzum Management Kft. a részvények 14 százalékát vásárolta meg. Ez a cég annak a Konzum Nyrt.-nek a tulajdona, amelyben Mészárosnak szintén van tulajdona. A harmadik Mészároshoz köthető befektető a Status Capital Befektetési Zrt., a szekszárdi cég tavaly szállt be az Opimusba, és 8,38 százalékos tulajdonrésze.
Nem adják ki, miért bírságoltak pontosan
A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (Tebész) nem sokkal később kifogásolta, hogy nem derülnek ki a tranzakciók részletei olyan módon, ahogy ezt a tőkepiaci törvény előírja, ráadásul az Opimus késve jelentette be az ügyletet. A szervezet szerint nemcsak az merül fel, hogy valamiért kivártak a bejelentéssel, de az is, hogy összehangolt befolyásszerzés történt, ezért bejelentést tettek az MNB-nél. Erre válaszként a cég a tőzsde honlapján közzétett „helyreigazító tájékoztatásban” nevezte valótlannak a Tebész kifogásait, és állították, minden szabályosan történt.
Valami azonban mégsem stimmelhetett, ugyanis az MNB felügyeletként április végi határozatában 2 millióra bírságolta a céget a jogszabályban előírt, „rendkívüli tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt”. Egyben figyelmeztették az Opimust, hogy „a jövőben teljes körűen és határidőben tegyen eleget” tájékoztatási kötelezettségének.
Ami a (köz)tájékoztatást illeti, azért a bírságolásról szóló határozatot Matolcsyéknak is sikerült úgy közzétenniük a honlapon, hogy mostanáig egyetlen médium sem vette észre, gyakorlatilag szöveghűen rá kell keresni, hogy megtaláljuk. Ráadásul a határozat részletes indoklását nem hozták nyilvánosságra, diszkréten a (...) jelzéssel letudták, amit megtehetnek, mert az MNB-re vonatkozó jogszabály úgy fogalmaz, hogy a felügyelet a határozat rendelkező részét teszi közzé. Így viszont nem derülhettek volna ki a részletek, hogy pontosan mit is hallgattak el Mészárosék, mivel és milyen módon sértették meg a tájékoztatási előírásokat.
Jééé, itt egy újabb offshore cég
Viszont az eljárásnak lett egy mellékhatása: az „Opimus Group Nyrt. feletti folyamatos felügyelet gyakorlása” során az MNB hasonlóképpen, „a tájékoztatási kötelezettséggel kapcsolatos jogsértés” miatt még nagyobb, 2,5 millió forintos felügyeleti bírságot szabott ki egy olyan Seychelle-szigeteken bejegyzett céggel szemben, amelynek a neve eddig még nem bukkant fel Mészáros Lőrincék cégével kapcsolatban. Az ezek szerint az Opimussal kapcsolatos felügyeleti eljárás során, de két nappal korábbi határozat a Davidson International Ltd.-nek megtiltja, hogy megismételje a tájékoztatási kötelezettséggel kapcsolatos jogsértést, egyben 5 napon belül adatot kell szolgáltatnia az MNB felé arról, hogy a tulajdonában lévő Opimus-részvények számában 2017. január 19-e után milyen változások történtek.
Ebből arra lehet következtetni, hogy a cég olyan módon adott/vett/kereskedett az Opimus papírjaival, amit be kellett volna jelentenie, de ezt elmulasztotta. Hogy pontosan mi történt, az ebből a határozatból sem derül ki, mert az indoklási részét ennek sem tették közzé.
A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (Tebész) elnöke, Dióslaki Gábor szerint a felügyeleti eljárásban kiszabott két, milliós bírságból egyértelműen kiderül, hogy „az MNB szerint is komoly bajok voltak” az Opimus Group Nyrt. korábbi közzétételeivel, ahogy arra a szervezet felhívta a figyelmet az MNB felé márciusban tett közérdekű bejelentésében.
„Csakhogy a cenzúrázottan közzétett MNB határozatokból azt egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan melyik időszakot vizsgálta a felügyelet és azt sem, hogy az általunk megtalált jogsértések közül melyiket is szankcionálta az MNB. Viszont napfényre előkerült egy újabb offshore cég az Opimus-részvényvándorlás folyamatában. Az indoklás nélkül jelenleg még csak valószínűsíthető, hogy ez az új offshore cég Mészáros Lőrincék adásvételi üzletfele volt, nem pedig az egyik jelenleg is bujkáló nagytulajdonos” – jelentette ki az érdekvédelmi szervezet elnöke. A bejelentést tevő Tebészt az MNB levélben tájékoztatta, ebből, illetve a határozatokból együttesen számára ugyanakkor az derül ki, hogy biztosan „egy eddig törvénysértően bujkáló részvényes került hatóságilag napfényre".
Szerinte kérdéses, hogy egy offshore-paradicsomban bejegyzett cég „mennyire fog megijedni az MNB határozatától, és megadni az elmaradt tájékoztatást”. „Ha nem fizeti be a bírságot, akkor sem tudnának vele sokat kezdeni így a magyar hatóságok” – jegyezte meg.
A szervezet nemcsak az MNB előtt támadta meg Mészáros cégét, ahogy arról beszámoltunk, a Fővárosi Törvényszékhez fordult, amiért a vállalat május eleji éves közgyűlését állítása szerint szabálytalanul bonyolították le. Az Opimus közleményében erre is azzal reagált, hogy minden a törvényi előírásnak megfelelően zajlott a közgyűlésen – erről itt olvashat tovább.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.