Gazdaság hvg.hu 2017. május. 21. 09:54

Ennél a cégnél nemcsak Zuckerbergnél, hanem Mészáros Lőrincnél is okosabbak

Új, alacsony költségű kommunikációs platformnak örvend a pénzügyi és az internetes világ, a Symphony névre keresztelt üzenőfelület értékét máris 1 milliárd dollárra becsülik.

A 2012-ben létrehozott és hivatalosan két évvel később Kaliforniában indult rendszer a jelek szerint forradalmasíthatja a brókerek és ügyfeleik  kommunikációját. A felhasználók üzeneteket küldhetnek, bizalmas kutatásokat, kereskedési stratégiákat oszthatnak meg egymással, és pénzügyi tranzakciókat is indíthatnak – mindezt valós időben, késleltetés nélkül.

A Symphonyt a francia–brit David Gurle fejlesztette ki, miután a France Telekomnál, a Microsoftnál és a Skype-nál is alkalmazásban állt. A platformja alig három év alatt olyannyira népszerűvé vált, hogy immár az ügyfelei között tarthat számon olyan pénzügyi szolgáltató óriásokat és nagyvállalatokat, mint például a Goldman Sachs, a JP Morgan Chase, a Credit Suisse, a Société Generale és a Google. Gurle azt reméli, hogy 2018-ra más szektorokban is használhatják a felületét, így a biztosítási szakmában, az egészségügyben, a honvédelemben és a repülésben.

Egyes szakértők már arról beszélnek, hogy az új technológia a Bloomberg vetélytársa lesz a kereskedők termináljain.  Az 1983 óta létező amerikai szolgáltató éves díja gépenként jelenleg 22 ezer dollár, míg a Symphony mindössze 180 dollárt kér. Az utóbbi előnye lehet az is, hogy képes más szolgáltatásokat is a saját rendszerébe integrálni, ezzel szemben a Bloomberg zárt világ.

Ez a rugalmasság is hozzájárult ahhoz, hogy Gurle cége röpke pár év alatt 200 ezer előfizetőt gyűjtsön, és ez év végére elérheti a 300 ezret is. Jelenleg a Bloombergnek 325 ezer felhasználója van. Számos pénzintézet tiltja még a Symphony használatát a külső kommunikációban, de a belső levelezésben a legtöbb nagy bank már a Symphonyt használja.

A Symphony tavaly 25 millió dolláros bevételt ért el, és a cash flow az idén már pozitív lehet. A cég értékét a BNP Paribas máris 1 milliárd dollárra becsülte. Ha ez igaz, akkor a Symphony bizony gyorsabb értéknövekedést érhetett el, mint Mészáros Lőrinc magyar vállalkozó, aki azzal magyarázta a vállalatbirodalma bevételeinek 2006 óta történő ezerszeres gyarapodását, hogy ő okosabb, mint Mark Zuckerberg Facebook-alapító és –tulajdonos.

zöldhasú
Hirdetés