Gazdaság hvg.hu 2017. május. 12. 17:00

Rendes kórteremben akar gyógyulni? Jöjjön és fesse ki!

A budapesti Szent Margit Kórházban egy éve lehet örökbe fogadni kórtermeket, eddig nyolcmillió forintnál is több gyűlt össze. Gyorsabb így a felújítás, mintha csak az államra várnának.

Hűtőket, légkondicionáló berendezést vesznek, felújításra váró falakat festenek, vagy épp a világítást korszerűsítik abból a pénzből, amely a Szent Margit Kórházat támogató „Fogadj örökbe egy helyiséget!” program során összegyűlt. A támogató cégek nyolcmillió forintnál is többet adtak össze, mióta tavaly júliusban elindult a kezdeményezés.

Képünk illusztráció.
MTI / Vajda János

Maga az ötlet nem a kórháztól származott: egy anya fordult az ottani szülése után a III. kerületi polgármesterhez tavaly nyáron, miután azt látta, hogy az ellátás jó, a munkakörülményeken viszont bőven lett volna mit javítani. Az önkormányzat a kezdeményezés mellé állt. A kórház honlapján lévő tájékoztató úgy fogalmaz:

A közel 200 ezer ember jó körülmények közötti ellátására a gazdasági stabilitás megőrzése mellett csak úgy nyílik lehetősége a kórháznak, ha további támogató partnereket keresnek.

Háromféle támogatást fogad el a kórház: pénzt, tárgyi eszközöket vagy szolgáltatást. Az „örökbe fogadó” az általa segített helyiség bejáratánál emléktáblát kap. Ha pedig cégek segítenek, azoknak kis reklám is jár: a kerületi sajtóban, valamint a közösségi médiában mond a kórház nekik köszönetet.

Badacsonyi Szabolcs, a kórház főigazgatója
MTI / Balogh Zoltán

Badacsonyi Szabolcs, a kórház főigazgatója elmondta: összesen 8,3 millió forint gyűlt össze csak azokra a fejlesztésekre, amelyeket már befejeztek, az élőmunkát nem számítva. Mások mellett ezekből a felajánlásokból tudták kifesteni a fejlődésneurológiai osztályt, két részlegen így újították fel a világítástechnikát, a laboratóriumba pedig beszerelték a klímaberendezést. A krónikus belgyógyászaton kialakítottak egy társalgót, oda bútorokat és tévét ajánlottak fel az adakozók, a mozgásszervi rehabilitációhoz pedig ezzel a segítséggel tudott futópadot szerezni a kórház. Tizenhét hűtőszekrényt is kapott az intézmény, ezeket a legnagyobb hűtőforgalmazók közösen ajánlották fel.

Orvos is adott pénzt az osztálya felújítására

A magánszemélyektől érkező legtöbb adomány 100 ezer forinttól 1-2 millióig terjedő sávban található – mondta el a főigazgató. Van arra is példa, hogy a kardiológia egy rendszeresen visszatérő páciense havi 20 ezer forintos felajánlásával járul hozzá az osztály egyik helyiségének rendbetételéhez. De megtörtént olyan is, hogy a dolgozók a saját pénzükből is bedobtak a közösbe: az egyik főorvos például egy konferencián kapott díjhoz járó 100 ezer forintját szánta rá arra, hogy a saját osztályát szebbé, komfortosabbá tehessék.

Nem problémás, hogy magánszemélyektől, cégektől, és ottani dolgozóktól kell pénzt kérni, hogy jobb állapotú legyen a kórház? – kérdeztük a főigazgatót. Badacsonyi Szabolcs azt válaszolta erre: „akkor nem járnánk el helyesen, ha csak arra várnánk, hogy az állam mikor tud forrást biztosítani a szükséges javításokra, fejlesztésekre”. Ezeket a felújításokat most is részben a kórház saját forrásaiból és az állam segítségével végzik el, ugyanakkor a civil társadalom segítsége révén fel tudják gyorsítani ezt a folyamatot. Az állam „a saját erőforrásaihoz mérten segít a tárgyi-környezeti feltételeket biztosítani”, ezt pedig „nem helyettesíti, hanem kiegészíti” az, amit a civilek és a cégek felajánlanak – mondta.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Óbuda-Békásmegyer országgyűlési képviselője (b), valamint Bús Balázs, a III. kerület polgármestere (j) és Badacsonyi Szabolcs főigazgató a fővárosi Szent Margit Kórház új radiológiai berendezéseinek átadásán 2016. január 21-én.
MTI / Balogh Zoltán

Sőt, szerinte ez még azért is jó, mert így a civilek magukénak érezhetik a kórházat. Arra a felvetésre, hogy a fogyasztóért versenyeznie egy magánkórháznak kellene, az állami szférában pedig az ember elvárhatná, hogy a befizetéseiért cserébe megkapja a jó ellátást, a főigazgató azt válaszolta: épp egy állami fenntartású intézményben fontos, ha a civil társadalom tagjai érzik, hogy ők is hozzátehetnek valamit a gyógyulás feltételeinek javításához. A III. kerületben pedig ennek komoly hagyományai vannak, hiszen 120 éve a Margit Kórház is az ott élők téglajegyeiből épülhetett fel.

A kórház az állam és a felajánlók mellett a saját forrásaira és a pályázati lehetőségekre is megpróbál támaszkodni. A 20-30 éves röntgengépeket például európai uniós pályázatból cserélték le. A 2013-as önállóvá válás előtti 10-15 évben nem volt érdemi felújítás a kórházban, az osztályok lelakottá váltak, évi több tízmillió forintot költenek arra, hogy a korábbi lemaradásukat ledolgozzák – mondta el a főigazgató.

Javították, amit az ÁNTSZ kért
Úgy értesültünk, hogy az ÁNTSZ több problémát is talált a Szent Margit Kórházban folytatott ellenőrzésein. A kórház főigazgatója kérdésünkre azt közölte: az ÁNTSZ más kórházakhoz hasonlóan ott is ütemezetten ellenőrzi a tárgyi és személyi feltételeket, de ismeretei szerint jelentős, a működést veszélyeztető hiányosságot nem találtak. Az ellenőrzések során megfogalmazott javaslatokra pedig a kórház a szükséges intézkedéseket megtette, saját erőforrásból javítva a kisebb hiányosságokat – mondta el.

Nem a Szent Margit Kórház az első, ahol örökbe lehet fogadni egy-egy helyiséget. 2014-ben a somogyi Kaposi Mór Kórház mosdósi telephelyét kezdték el civil támogatással felújítani. Két éve pedig az egri Markhot Ferenc Kórházban hirdettek meg hasonló programot, ott kórtermeket és vizesblokkokat újítottak fel céges támogatással.

Változatos képet kapunk, ha körülnézünk, milyen más örökbe fogadó kezdeményezések léteznek az országban. A Szent Margit Kórházhoz hasonlóan szintén óbudai a Fogadj örökbe egy zöldterületet! pályázat, ahol az önkormányzat megengedte, hogy a zöldfelületeket civil szervezetek, társasházi lakóközösségek tegyenek rendbe. Egy hónapja a földművelésügyi miniszter jelentette be, hogy elindul a Fogadj örökbe egy furmintot program, ebben fiatal borászok képzésére gyűjtenek pénzt. Nevében sokkal nagyra törőbb a Mátráért Turisztikai Egyesült ötlete, a Fogadj örökbe egy hegyet! kampány.

Mind közül a legrégebbi és a leghíresebb persze az állatkerti örökbefogadás. Nevelőszülőséget legalább hatezer forintos befizetéssel lehet venni – igaz, az összeget nem kizárólag az örökbe fogadott állatra fordítják, hanem egy közös kalapból az összes állat életkörülményeinek javítására és gyógyszereikre.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.