A kár negyedét fizettetheti ki Brüsszel a már lecserélt EMIR szabálytalanságai miatt – írja a Világgazdaság.
Büntetőfeljelentés készül az uniós pénzek pályáztatásának és szétosztásának kezelésére létrehozott Egységes Monitoring Információs Rendszerben (EMIR) feltárt szabálytalanságok miatt – közölte a Miniszterelnökség a Világgazdasággal. A lap emlékeztet: a Welt 2000 Kft. által még a 2004-es uniós csatlakozás előtt létrehozott rendszer miatt az Európai Bizottság 18 milliárd forintot követel vissza hazánktól. A kormány és a bizottság közötti tárgyalások függvényében ez a negyedére is csökkenhet ugyan, ám még ez is milliárdokat jelent.
Brüsszel nem magát a rendszert, hanem a Welt 2000 Kft.-vel 2007–2009 között kötött szerződéseket kifogásolja, pontosabban azt, hogy a megbízást hirdetmény nélkül adták oda a cégnek. A cég 2014-ben állami tulajdonba került, az átvétel utáni napon pedig váratlanul meghalt addigi tulajdonosa, Komáromi András.
A 444.hu akkori cikke szerint a tranzakciót furcsa játszmák előzték meg: a céget a Miniszterelnökség már hosszú ideje meg akarta venni, a tulajdonosoknak azonban nem fűlött a foga az üzlethez, az állam ezért nyomást gyakorolt a cégtulajdonosokra. Januárban például bejelentették, hogy megvették a céget, holott ez nem is volt igaz, decemberben pedig fegyveres adóellenőrök szállták meg őket.
Az EMIR-t az új, 2015–2016-ban induló pályázati ciklusra lecserélte a kormány.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.