Miközben a kormánykritikus civileket pármilliós külföldi támogatásért már megbélyegeznék Orbánék, a kormánnyal összhangban mozgó CÖF százmilliókat kapott az állami energiacégtől - írja a HVG hetilap.
A Fideszben még egy évvel ezelőtt is borzalmas ötletnek tartották azt a jobbikos javaslatot, amely megbélyegezné a külföldről támogatott civil szervezeteket, most viszont maga a kormánypárt készül törvényi rangra emelni egy hasonló tartalmú, és amúgy egy orosz törvénnyel is sok helyen szó szerinti egyezést mutató tervezetet.
A készülő magyar szabályozásról a HVG hetilap közöl részletes összefoglalót, amelyből kiderül, hogy az nem csak azért nem EU-konform, mert politikai alapon szelektál a szervezetek között, hanem azért is, mert gyakorlati szempontból teljességgel értelmetlen. Kijátszani is könnyű, de a "külföldi" jelzőt gumifogalomként használó törvény azt is egybemossa, hogy a támogatás az EU-tól, az ENSZ-től vagy egy orosz cégtől, vagy netán a londoni magyar kolónia tagjaitól érkezik, mondjuk egy kórházi alapítványhoz.
Mindeközben a törvény által előírt részletes beszámolási kötelezettség nem vonatkozik azokra a szervezetekre, amelyek csak belföldről, például az államtól, pártközelből, magánszemélyektől, vagy tao-pénzekből származó támogatásokkal gazdálkodnak.
Utóbbiak közé tartoznak a Békemenet-szervező CÖF-ösök, akik a HVG-hez eljutott információk szerint a Civil Összefogás Fórum Alapítványon keresztül több százmillió (más variáció szerint egyenesen félmilliárd) forintot kaptak tavaly az állami energiacégtől, az MVM-csoporttól. A támogatásról mind a CÖKA, mind az MVM hallgat.
A HVG összeállításában arról is szó van, hogy mit ír a célba vett civilekről a kormányzati pénzekkel kistafírozott Századvég Alapítvány egyik háttértanulmánya, valamint arról is, hogy milyen hasonlóságok vannak a magyar törvénytervezet és a putyini Oroszországban hatályos civilellenes szabályozás között.
Részletek a csütörtökön megjelenő HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.