Az Egyesült Államok déli szomszédja kereskedelmi válaszcsapásra használhatja föl a kukoricát. Méghozzá nem a sajátját, hanem az Amerikában megtermeltet. Az olaj és a gáz után ugyanis Mexikónak a kukorica a harmadik legjelentősebb amerikai importterméke.
2016-ban 2,3 milliárd dollár értékben adott el kukoricát Mexikónak az Egyesült Államok. Az USA, Kanada és Mexikó szabadkereskedelmi egyezménye 1994-ben lépett életbe, azóta megnégyszereződött a Mexikóba irányuló amerikai kivitel. Donald Trump azonban úgy véli, hogy ez az egyezmény Amerikára nézve egyenesen katasztrofális hatással van, hiszen munkahelyek elvesztéséhez vezetett. Az „Amerika First” jelszó jegyében új alapokra helyezné Donald Trump a két szomszéddal folytatott kereskedelmet. Vagyis korlátozná például a Mexikóból az USA-ba irányuló autóexportot, amely a vámmentesség révén nagyon jövedelmező vállalkozás. Ennek köszönhette Mexikó, hogy az autógyártásban megelőzte a sokkal nagyobb Brazíliát. Ez persze azért sikerülhetett, mert a világ nagy autógyártói, a japánok és az európaiak, sőt észak-amerikaiak is, sorra építették mexikói üzemeiket, amelyek szinte kizárólag az USA piacára termeltek. Szóval Mexikónak nagy veszteséget jelentene a Trump által beígért kereskedelmi háború.
De a csatában mindenki fegyvereket használ - írja a francia RFI honlapja. Mexikó pedig a kukoricaimport korlátozásával, sőt teljes megszüntetésével vághatna vissza. Az USA kukoricatermelésének hatvan százalékát Iowa, Kansas, Missouri és Nebraska adja, vagyis olyan közép-nyugati államok, ahol Trump biztosan nyerte az elnökválasztást. Az amerikai kukorica tonnája 198 dollár. A brazilért 210-et, az argentinért 217-et kellene fizetni, a jelenlegi árak alapján. De ha Mexikó teljesen átorientálná kukorica beszerzését ezekre az országokra, illetve még Kanadára, akár árengedményt is kaphat. Három év alatt teljesen kiváltható lenne az amerikai kukorica, egyes gazdasági elemzések szerint. Ez komoly csapás lenne a jelenleg még Trumpimádó közép-nyugati farmereknek. És könnyen lehet, hogy a kereskedelmi háború eszkalációjával, az amerikai búza és szójatermelők, továbbá a sertéstenyésztők is hoppon maradnának. Arról pedig még egyetlen Twitter üzenetet sem küldött a protekcionista amerikai elnök, hogy mivel kárpótolná a piacaikat vesztett közép-nyugati agrártermelőket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.