Nem szolgálhatunk jó hírekkel azoknak, akik azt gondolták, a személyes megbeszélésen enyhül a feszültség Angela Merkel és Donald Trump, a világ két legbefolyásosabb vezetője között.
"Hiszek a szabad kereskedelemben, de ennek fairnek kell lennie" - ezt üzente a németeknek Donald Trump amerikai elnök, miután fogadta Angela Merkel német kancellárt. A washingtoni találkozót követő sajtótájékoztatón gyakorlatilag ugyanezt mondta el Merkel is, csak éppen az ellenkezőjét értette alatta.
A Fehér Házban pénteken, közép-európai idő szerint kora este tartott sajtókonferencián jól látszott a feszültség a két vezető között. Ennek egyszerű oka van: amíg Németország exportja erősítésében érdekelt, Trump épphogy az amerikai ipart akarja helyzetbe hozni. Steven Mnuchin pénzügyminiszter ugyan a hét elején arról beszélt Berlinben, a G20 tanácskozásán, hogy Washingtonnak nem áll érdekében senkivel kereskedelmi háborúba bocsátkozni, a partnerek – köztük a németek – azonban nem érzik az együttműködés jelét. Erre hívta fel a figyelmet Merkel is, amikor fairebb kereskedelempolitikát várt el tőle.
A találkozó alaphangját a német kormány kereskedelmi minisztere adta meg. Brigitte Zypries egy reggeli rádióinterjúban azt közölte, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé viszik a tervezett import büntetővám ügyét. Donald Trump korábban arról beszélt, hogy a 35 százalékos vámot vetnek ki a Mexikóban gyártott járművekre, például azokra is, amelyeket a német BMW üzemében készülnek. Brigitte Zypries kiemelte: a WTO-megállapodások legfeljebb 2,5 százalékos adót engedélyeznek az importált járművekre.
Trump a NATO-val kapcsolatos megjegyzéseivel vágott vissza a német bírálatokra. Az elnök, ahogy korábban, most is azt közölte, azt várja el a katonai szövetség európai tagjaitól, hogy teljesítsék vállalásukat, és GDP-jük legalább két százalékát költsék védelemre. Az Egyesült Államok ezt túlteljesíti, a németek azonban messze vannak ettől: a kiadás a bruttó nemzeti össztermék 1,2 százalékát teszi ki. Merkel is korábbi nyilatkozatát ismételte el, amikor azt közölte, azt vállalták, 2024-re teljesítik a vállalást.
A látogatást eredetileg keddre tervezték, de a szélsőséges időjárás miatt péntekre halasztották. Így volt idejük felkészülni: a hírek szerint Angela Merkel például egy 1990-es Playboyban olvasott cikkeket Trumpról. A kancellár mindenesetre várta a vizitet. Mint azt a közös sajótájékoztatón is elmondta: örül a találkozásnak, hiszen jobb egymással beszélni, mint egymásról.
Az üzengetésben főleg az amerikai elnök jeleskedett, aki korábban az átlagos brit Brexit-hívő és görög Sziriza-szavazó szintjén bírálta Angela Merkelt – mint az Európai Unió szigorának, bonyolultságának és értelmetlenségének megtestesítőjét. 2015 végén pedig a Time magazinon kérte számon, hogy helyette – vagyis a „favorit” helyett – azt választotta az év emberének, aki „tönkreteszi Németországot”.
I told you @TIME Magazine would never pick me as person of the year despite being the big favorite They picked person who is ruining Germany
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 9, 2015
(Egy évvel később, már megválasztott amerikai elnökként tényleg ő lett az év embere.)
Trump a menekültválság kezelése miatt is bírálta a német kancellárt. Az elnökválasztási kampányban ellenfelét, Hillary Clintont hasonlította ezen a téren Merkelhez, beiktatása hetében pedig a London Timesnak adott interjúban így fogalmazott: „azt gondolom, nagyon katasztrofális hibát követett el azzal, hogy befogadta ezeket a törvényteleneket, tudja, befogadta azokat az embereket, bárhonnan jöttek”. Most ennél kifinomultabban, de továbbra is határozottan utasította el Merkel menekültpolitikáját. "A bevándorlás privilégium, nem alapjog" - fogalmazott a sajtótájékoztatón.
Természetesen Merkel sem hallgatta el véleményét az amerikai elnökkel kapcsolatban. A kancellár - aki Trump elődjével, Barack Obamával nagyon jó kapcsolatot ápolt - elsősorban a tények helyett álhíreken – bocsánat, „alternatív tényeken” – alapuló washingtoni kommunikációt tette szóvá, de az is sokatmondó, hogy hírek szerint a találkozóra úgy készült, hogy egy 1990-es Playboyban olvasott cikkeket Trumpról.
A két vezető közötti feszültségről - pszichológusoknak nyilván sok másról is - árulkodik ez a rövid videó is, amelyben Merkel és a fotósok azt kérdezik Trumptól, kezet fog-e a kancellárral. Ő pedig úgy tesz, mintha nem hallaná (azért a találkozón készült róluk kép, amelyen kezet fognak).
Merkel asks Trump: “Do you want to have a handshake?”
— POLITICO (@politico) March 17, 2017
The U.S. president did not respond.https://t.co/dgLHkN1H7o pic.twitter.com/ChonvrLITV
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.