Balog Zoltán szerint elfogadhatatlan, hogy az osztrákok csökkentsék az ott dolgozó magyaroknak szánt családi pótlékot. Szerencsére ettől egyelőre nem kell tartani – hacsak nem mennek szembe az EU-val.
Az osztrák parlament által tervezett családtámogatási változtatás nyomán az Ausztriában dolgozó magyar munkavállalók 50 százalékkal kevesebb pénzhez jutnának, ami a magyar kormány szerint elfogadhatatlan – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, miután Budapesten tárgyalt az osztrák család- és ifjúságügyi miniszterrel, Sophie Karmasinnal. Balog felidézte: az osztrák parlament csökkenteni akarja az Ausztriában munkát vállaló magyarok, románok, csehek családtámogatását, hogy csak annyit kapjanak, amennyit abban az országban kapnának, ahonnan jöttek.
Emlékeztetett rá: a tőke, a munkaerő, a szolgáltatások szabad áramlása, a személyek szabad mozgása az Európai Unió alappillére, "ezek összjátéka az a kedvezményes rendszer, amiben vagyunk". A családtámogatási rendszer átalakításával kapcsolatban Sophie Karmasin osztrák család- és ifjúságügyi szövetségi miniszter azt mondta, mindkét fél bemutatta érveit, de döntésre nem jutottak.
Az ausztriai családi pótlék az unióban is magasnak számít. Például egy család, amely két tíz év feletti gyereket nevel, itthon 26 600 forintra, valamivel kevesebb mint 86 euróra számíthat havonta. Ausztriában ez az összeg 291,4 euró, vagyis 89 500 forint. Az ellátást egyébként a nyugati szomszédunknál dolgozóknak igényelniük kell. Az sem kizáró ok, ha itthon a család jogosult rá, akkor az osztrákok a különbözetet fizetik ki.
A különbözet csökkentése nem új ötlet: tavaly februárban ez volt az egyik legfontosabb eleme a brit kormánnyal – a Brexit elkerülése érdekében – megkötött megállapodásnak. Egészen pontosan azt ajánlották fel a tagállamok, hogy egy ország a nála munkát vállaló külföldieknek juttatott családi pótlékot a másik ország életszínvonalához igazítva csökkentheti, ha az érintett gyermek saját hazájában – például Magyarországon – él. A németek és az osztrákok már akkor jelezték: érdekli őket ez a megoldás.
Van azonban egy nagy akadály: az ajánlat csak arra az esetre élt, ha a briteknél a bennmaradók tábora győz a kilépésről szóló népszavazáson. Mivel nem így történt, a megállapodás sosem lépett hatályba. Az osztrákok ennek ellenére tárgyalnának róla, és ezzel nincsenek egyedül: nemrég a német és a dán kormánnyal közösen kérelmezték ezt a lehetőséget az Európai Bizottságtól. Marianne Thyssen illetékes biztos azonban határozottan elutasította ezt.
Az osztrák családi pótlék változásaival való riogatáshoz azonban nincs szükség Bécsre. Korábban a külgazdasági és külügyminiszter írt arról, hogy 2016. januárjától csak akkor kaphatnak ilyen ellátást a magyarok, ha az egész család (beleértve természetesen a gyerekeket is) Ausztriában élnek. Ezt akkor lapunknak cáfolták az érintettek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.