Rengeteg fogy belőle, és nagyon keveset termesztenek.
Kevés jobb befektetés volt az elmúlt évtizedben a természetes vaníliánál, a növény kilónkénti ára manapság 240 dollár körül mozog, míg 2008-ban ennek még csak a tizede volt. Aki az árutőzsdéken erre a trendre játszott, alaposan megszedhette magát.
A The Conversation összeállításából kiderül, hogy a vanília iránt óriási a kereslet, legalább 18 ezer féle ételben használják, de a mennyiség több mint 99 százalékban szintetikus úton előállított aromát jelent. A vanília iránti óriási igényt tehát ipari módszerekkel előállított olcsó aromákkal elégítik ki, amivel csak az a probléma, hogy nem lehet rátenni a „természetes” címkét. Márpedig a fejlett világban az elmúlt években egyre többen döntenek úgy, hogy csak természetes alapanyagokból készített ételeket szeretnének fogyasztani, és ezért fizetni is hajlandóak. Az igazi vanília árát ez hajtja az egekbe, és egyelőre semmi sem látszik, ami a trendet enyhíteni tudná.
A vanília termesztése rendkívüli módon emberimunkaerő-igényes, és lassú, a termesztés gyorsítására tett eddigi kísérletek pedig alacsonyabb minőséget, azaz zsákutcát eredményeztek. A termelők nem voltak felkészülve arra, hogy a fejlett világban ennyire fontos lesz a természetes alapanyagok használata, és nem tudnak alkalmazkodni a hirtelen megugró keresletre, mivel a termőterület növelése is lassan megy, évekbe telik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.