Óriási szabadkereskedelmi egyezségek felrúgásával és Obama több döntésének visszavonásával indulhat az amerikai elnök első munkanapja.
Eljött a nap, amikor Donald Trumpnak nem elég a nagyotmondás a Twitteren, a vita a sajtóval, hogy hányan voltak kint a beiktatási ünnepségén, és az „alternatív tények” emlegetése: az új amerikai elnök munkába áll.
A legfontosabb, amit Trump ma megtehet, látványos lépés lesz: első döntései közt kiléptetheti az Egyesült Államokat az ázsiai–csendes-óceáni szabadkereskedelmi egyezségből (TPP). Trump a TPP-t már korábban potenciális katasztrófának nevezte, amire a kínai elnök korábban azt mondta: az ő vezetésükkel majd létrejön az új szabadkereskedelmi övezet. A TPP 12 ország egyezsége, tavaly ősszel kötötték meg, de az Egyesült Államokban még a Kongresszus szavazására vár.
Az új elnök korábban megígérte azt is, hogy az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt, a NAFTA-t is felülvizsgálja – sajtóértesülések szerint az újratárgyalást szintén bejelentheti már az első munkanapján. Kanada és Mexikó vezetőivel már egyeztetett is arról, hogy mikor tárgyaljanak. Mexikóval a szabadkereskedelmi kérdéseken túl a bevándorlás és a határőrizet kérdéseiről is beszélne, de hogy a határra ígért fal témája mikor kerülne elő, arról egyelőre nem esett szó.
Addig is elsőként helyi idő szerint délelőtt 9-kor több nagy cég vezetői érkeztek a Fehér Házba. Többek közt a Whirpool, a Tesla, a Lockheed Martin, vagy épp a Johnson&Johnson vezetői tárgyaltak Trumppal, aki délután a munkavállalók képviselőit fogja fogadni. Az új elnök adócsökkentést ígért a cégvezetőknek, és azt kérte tőlük, maradjanak az Egyesült Államokban – nagy meglepetés ebben nincs, a kampányban és a megválasztása óta eltelt időszakban már lehetett tudni, hogy így lesz. A sajtó szerint rögtön az első tárgyalása után, még ottani idő szerint délelőtt aláírhatja a rendeleteit a nagy nemzetközi szerződések felmondásáról vagy újratárgyalásáról, és Barack Obama több elnöki rendeletét is visszavonhatja ekkor.
A világpolitika más nagy kérdésében viszont visszatáncolhat. Az amerikai média már úgy tudja, hogy hiába a korábbi ígéret, Trump mégsem egyezhet bele abba, hogy az USA izraeli nagykövetségét áthelyezze Tel-Avivból Jeruzsálembe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.