Soha nem szórtak ki még annyi pénzt az év végén, mint amennyit 2016 decemberében.
A valaha volt legnagyobb pénzforgalmi hiány jött össze decemberben – derült ki Varga Mihály sajtótájékoztatóján. Az előző hónapban összesen 907,7 milliárd forintot osztogatott el a kormány, ez nagyjából a másfélszerese az eddigi legnagyobb karácsonyi pénzszórásnak.
Egy hónappal az év vége előtt még arról volt szó, hogy másfél évtizede nem volt ilyen stabil az államháztartás helyzete. Akkor meglepően magas, közel 60 milliárd forintos többlet volt – ebből sikerült az év végére 848 milliárdos hiányt összehozni. A 907 milliárdos decemberi mínusznál nagyobb év végi osztogatás még sosem volt, az eddigi legnagyobb decemberi hiányt 2002-ben mérték, de az is jó 300 milliárddal volt alacsonyabb a mostaninál. Az Orbán-kormányok alatt a leginkább 2011 végén nyílt ki a pénzeszsák, de még akkor is csak 486 milliárd forintot osztogattak el.
A költségvetés hiánya még így is csökkent egy év alatt. 2015 végén még 389 milliárd forinttal nagyobb volt a hiány, mint 2016 utolsó napján. Varga Mihály úgy számol: az EU-s módszertan szerinti hiány 2 százalék körüli lehet, míg az államadósság 74 százalék környékén lehet, ami 0,7 százalékos csökkenés volna egy év alatt.
Az osztogatásra leginkább azért kerülhetett sor, mert a kormány megelőlegezte az EU-s támogatásokat. Még 2016 elején döntöttek úgy, hogy a 2020-ig szóló uniós támogatások negyedét le kell hívni egy év alatt, és bár végül Brüsszelből nem jött egy fillér sem, ezt megelőlegezve 2099 milliárd forintot osztottak szét.
Az is kiderül, hogy a kormány elengedte a nullás költségvetés álmát, hiába beszéltek még fél éve is arról, hogy ez a cél. Varga arról beszélt: mivel a növekedés az előzetesen várt 2,5 helyett 2,1 százalékos lett csak, egy beruházásösztönző programról döntöttek, ennek az ösztönzése pedig fontosabb annál, mint hogy nullás legyen a büdzsé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.