Gazdaság hvg.hu 2016. december. 12. 11:06

Jól lehúzzák a légitársaságok a karácsonyozni hazajövő magyarokat

Aranybánya a légitársaságoknak a karácsony: tízezrével utaznak haza a külföldön dolgozó magyarok. Ám a cégeknek eszükbe sem jut, hogy egymás alá kínáljanak, inkább addig srófolják az árakat, amíg csak lehet.

Sorra telnek meg a Magyarországra tartó repülők a karácsony előtti napokra azokról a helyekről, ahol a legtöbb magyar dolgozik. A légitársaságok is észrevették: nagy üzleti lehetőségek vannak a külföldön élő magyarokban, akik karácsonyra haza akarnak látogatni. Több gép nem indul, mint egyébként, de az árazásban gondolnak az ünnepekre: ahelyett, hogy akciókkal csábítanák a magyar utasokat, látványosan emelkednek a karácsony környéki árak.

Először az ősz közepén vásároltak karácsonyi jegyeket tömegesen a külföldön dolgozó magyarok – nem véletlen, hogy pont akkor, amikor sok munkahelyen már látszik, hogyan hangolják össze az év végi szabadságokat. Utána csak most, december elején fut be több jegyigénylés. Persze az idei karácsony és újév más, mint a korábbi éveké: mivel szombatra esik 24-e, január 2-a pedig hétfő, sokkal többen próbálták a teljes, december 19-vel kezdődő hétre szabaddá tenni magukat, mint máskor.

Stiller Ákos

Ha valaki nagyon rosszul időzített, és csak most tudja kivenni a szabadságát, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia, ha karácsony előtt visszamenne Magyarországra, de az is csak kicsivel olcsóbban ússza meg, aki már hónapokkal ezelőtt jegyet vett. Londonból Budapestre például december 23-ra közel háromszor annyiba kerülnek a legolcsóbb jegyek is, mint néhány nappal későbbre, de az egész 19-i hétre alig lehet a máskor szokásos árak duplája alatt megoldani az utazást. Azok, akik már korábban vettek jegyet, szintén arról számoltak be, hogy már az ősszel jókora, gyakran akár 40 ezer forintnyi különbségek voltak a karácsony előtti és utáni hét árai közt.

A Brüsszel–Budapest-repülőjegyek közt is ehhez hasonló a tendencia, ezen a vonalon is nagyjából háromszoros áron lehet szabad helyet találni karácsonyra, mint a két ünnep közé. Berlinbe nagyjából kétszer annyiért lehet jegyeket kapni 23-24-én, mint a többi napon, igaz, ilyen távon már a vonat vagy a telekocsi is jó alternatíva. A legjobban valószínűleg a Franciaországban dolgozó magyarok járnak: ott még karácsony hetében sincs igazán komoly drágulás, egyedül az ünnep néhány napja alatt.

Százezrek utaznának vissza

A külföldön élő magyarok elsöprő többsége visszalátogat az ünnepek alatt, de azt nehéz megbecsülni, hogy pontosan hányan is vannak ők. Annyi biztos, hogy összesen 118 ezer magyar van, aki bejelentette, hogy az országhatáron kívül dolgozik, de a valós szám ennek a sokszorosa. A Népességtudományi Kutatóintézet még 2013-ban 335 ezerre becsülte a számukat, azóta ez minden bizonnyal még tovább nőtt. A legtöbben az angliaiak vannak, az ő számukról még a 150 ezres becslés is szerénynek tűnik. Németországban nagyjából 115 ezer magyar dolgozik.

Más ez, mint a nyár

Pedig logikus ötletnek tűnik, hogy a cégek egyre jobb akciókkal próbáljanak harcolni az utasokért, ahogy a turistaszezonokban is teszik. De csak első ránézésre – magyarázta a légitársaságok árazási stratégiáját közelről látó forrásunk. Az év vége ugyanis igencsak eltér a nyári időszaktól. Nyáron sokaknak van lehetősége arra, hogy még mielőtt kiveszik a szabadságukat, körbenézzenek az ajánlatok közt, és amikorra elfogadható áron találnak utazási lehetőséget, akkorra időzítsék a szabadságot is. Decemberben ilyen alig van, a karácsonyt szinte mindenki kőbe vésett dátumnak tartja, amikor már Magyarországon kell lennie. Ráadásul az árakba azt sem árt beépíteni, hogy a hazalátogató magyarokkal teli gépeknek jóformán üresen kell megtenniük a visszautat.

Stiller Ákos

A visszaút szintén nem olcsó. Persze ekkor időben már jobban eloszlanak az utazások, a légitársaságok pedig ezt is igyekeznek beépíteni az árazásukba. Január első napjaiig a legtöbben így is visszamennek, viszonylag kevesen vesznek ki szabadságot az újév első munkanapjaira – különösen egy olyan évben, mint ez, amikor január 1-je hétvégére esik. Olyankor, amikor újév napja a hét közepén van, sokkal többen döntenek úgy, hogy pár napot még Magyarországon töltenek.

Az árakon meg is látszik, hogy a légitársaságok nem szerénykednek: Budapestről Londonba a két ünnep közöttre már annál is drágábban lehet jegyet kapni, mint ha holnapra próbálnánk helyet foglalni. Berlinbe nagyjából négyszeres, Párizsba és Brüsszelbe dupla árakat kínálnak, de január első hetétől már mindenhol visszaáll a máskor szokásos árazás. Az egyetlen kivétel Brüsszel – ott úgy számolnak, hogy egy kicsit lassabban indul be az élet az EU-s intézményekben, így oda január első teljes hetében végig igencsak drága visszautazni.

Szárazföldön jobban lehet tervezni

Jobb helyzetben vannak azok, akik Németországban vagy Ausztriában dolgoznak – a becslések szerint összesen nagyjából 185 ezren. Annak, aki onnan akar Magyarországra utazni, a vonat vagy a busz versenyképes alternatíva a repülőhöz képest. Busz persze jár Londonból is Budapestre, de azért az egy napnál is hosszabb utazás elgondolkoztatja az embert, megéri-e ezen spórolni. Az árak ezeken nem rugalmasak, sokkal könnyebb előre tervezni velük, mint a repülőt választóknak. A telekocsi szintén jó választás lehet. Ebben hiába lehetnek elvileg rugalmasak az árak, a gyakorlatban az látszik: szinte csak a távolság számít, attól nem lesz drágább az út, hogy épp karácsony előtti.

Egyre többen maradnak kint

Vannak persze kivételek is. Többen azzal számolnak, hogy a karácsonyt még külföldön töltik el, majd a két ünnep között mennek el a magyarországi rokonokhoz. A Nagy-Britanniában dolgozók úgy látják: ebbe a körbe leginkább azok tartoznak, akik vagy már nagyon hosszú ideje vannak kint, vagy épp csak most vágtak bele a külföldi életbe. Előbbiek közül egyre többen már családostul élnek kint, így a Magyarországra látogatás már másodlagos, utóbbiak pedig újoncok a munkahelyükön is, sokan nem tudnak a legjobb időben elmenni szabadságra. Egyre inkább kezd elterjedni az is, hogy a külföldre költözött magyarokat – különösen azokat, akik már családot alapítottak kint – a hazai rokonok látogatják meg. Ez azonban elég friss tendencia, ahhoz még kevesen tervezik így a decemberüket, hogy a jegyárakon is meglátszódjon.

Mikor vegyünk repülőjegyet?

Számítást készített egy amerikai portál, hogy hány nappal az indulás előtt lehet a legjobb áron repülőjegyhez jutni.

zöldhasú
Hirdetés