Tavaly a magyar állam keményebben adóztatott, mint a jelentős földgázvagyonon ülő Norvégia vagy éppen a jövedelmi viszonyai miatt sokak által irigyelt Luxemburg. A régióban is mindenkinél magasabb az adóterhelésünk. Az utóbbi tíz évben az adócentralizáció növekedése az egyik legnagyobb volt nálunk az Európai Unió országai között.
Jövőre érdemi adócsökkentést hajt végre a kormány, és az adatok alapján erre nagy szükség is lehet-írja elemzésében a portfolio.hu Az adóterhelés ugyanis a fejlett országokhoz hasonló mértékű Magyarországon, a régiós versenytársaink közül pedig egyértelműen kiemelkedik. Az Eurostat 2015-ös adatai alapján az állam a megtermelt GDP 39,1%-át vonja el adók formájában, közel annyit, mint az uniós átlagot jelentő németek (39,8%). Különösen magas a magyar adóterhelés régiós összevetésben. A centralizációs ráta meghaladja a szlovén és cseh mértéket is, pedig ezek az országok lényegesen fejlettebbek nálunk.
Az erős adóztatás nem új jelenség Magyarországon, évről évre megfogalmazódik, hogy csökkenteni kellene. Ezzel szemben az adócentralizáció egy, öt és tíz évvel ezelőtt is alacsonyabb volt, mint tavaly. Folyamatos növekedés figyelhető meg, az EU-ban csak néhány, komoly gazdasági kihívásokkal küzdő országban emelkedett nagyobb mértékben a centralizációs ráta. Ugyanakkor az emelkedő adóterhelés mögött érdekes módon meghúzódnak kedvező folyamatok is. Az egyik ilyen a gazdaság fehéredése. Különösen az áfa-bevételek duzzadása látványos, ami jelentős mértékben járult hozzá ahhoz, hogy az állami költségvetés ma már gyakorlatilag egyensúlyban van.
Elsőre állati jól hangzik a rekord alacsony társasági adó, de még meglehet a böjtje
Újabb leggel egészül ki az amúgy is több rekordot tartó magyar adórendszer, ha a profit jövőre 9 százalékos kulccsal fog adózni a mai 10, illetve 19 százalék helyett. (Az előbbi 500 millió forintos adóalapig, az utóbbi e fölött van érvényben.) Bár az egységesítésnek és az adócsökkentésnek is van értelme, a kormányzati javaslat felettébb ellentmondásos.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.