Gyükeri Mercédesz
Szerzőnk Gyükeri Mercédesz

Megvált az FHB Jelzálogbank Nyrt.-ben levő részesedésétől a Vienna Capital Partners magyarországi leánycége. Az üzletrésze a Takarékbank Zrt.-re száll. Ezzel gyakorlatilag megszűnik Heinrich Pecina utolsó érdekeltsége is Magyarországon.

Kiszállt a FHB Jelzálogbank Nyrt.-ből a legnagyobb részvényese, a VCP Finanz Holding Kft. Úgy tudjuk, hogy az erről szóló megállapodást csütörtökön írták alá a felek. A Heinrich Pecina osztrák üzletember által vezetett Vienna Capital Partners magyarországi cége az FHB nyilvánosan jegyzett részvényeinek 24,2 százalékát birtokolta.

A tulajdonrész a Takarékbank Zrt.-é lett. A Budapesti Értéktőzsde oldalán pénteken tőzsdezárás után megjelent tájékoztató szerint a bank szavazati része a tranzakciót követően 20,44 százalékra nő az FHB Bankban.

Az FHB tulajdonosi szerkezetének átalakulása két hónapja kezdődött el. Október 14-én adta el 14,35 százalékos tulajdonrészét Spéder Zoltán. A két vevő a B3 Takarékszövetkezet és a Fókusz Takarékszövetkezet volt. A kegyvesztett üzletember akkor egyben bankelnöki tisztségéről is lemondott.

A november végén tartott tisztújító közgyűlés nem csak az ő utódlásáról döntött: visszahívták ekkor az igazgatóságból a VCP által delegált Christian Rienert is. Riener a VCP magyarországi cégének az éléről is távozik: a cégbíróságon november végén bejegyzett változtatás szerint a helyét Michael Tillian veszi át. Tillian leginkább médiaszakemberként ismert, tanácsadóként vett részt a Mediaworks munkájában is.

Vezető szerepet azonban korábban nem vállalt, ami – a személycserével együtt – szintén arra utal, hogy a VCP már a teljes magyarországi kiszállást készíti elő. Az FHB-s részvénycsomag eladása ugyanis azt is jelenti, hogy utolsó magyarországi érdekeltségétől is megszabadult Heinrich Pecina.

Pecina, a nagy machinátor

A 66 éves osztrák üzletember az elmúlt hónapokban a Mediaworks tulajdonosaként került reflektorfénybe. A 2014 októberében alapított médiabirodalom augusztus végén megvásárolta a több dunántúli helyi lapot kiadó PLT-t, október nyolcadikán – a tulajdonos döntése alapján – felfüggesztette a legnagyobb közéleti napilap, a Népszabadság kiadását, alig két héttel később pedig eladta a kiadót az Opimus Pressnek, amely így áttételesen Mészáros Lőrinc tulajdonába került.

Pecina nem a Mediaworksszel került Magyarországra: már a kilencvenes évek elejétől aktív volt itt. 1990-től a Creditatanstalt (a mai UniCredit) itteni leánycégénél, illetve 1991-1993 között az akkor állami kézben levő Technoimpex Rt. igazgatóságában vállalt tisztséget. A kelet-közép-európai beruházásokra szakosodott VCP-t 1998-ban alapította, a cég 2000-ben vásárolta be magát a TVK-ba, egy évvel később pedig a szintén vegyiparban működő Borsodchembe.

A TVK-ból 2007-ben szállt ki a társaság, amikor 30 százalék fölötti tulajdonrészét egy Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégnek adta el. A Borsodchem esetében sokáig orosz vevőt sejtettek, ám Pecina a szanálás után a londoni Permirának adta el többségi részesedését, majd a befektetési céggel együttműködve 2011-ben a kínai Wanhuának játszotta át a kazincbarcikai társaságot.

A Direkt36 azt is kiderítette, hogy 2007-től jelentős pénzmozgás volt Pecina és a Garuda nevű offshore cég között, amely Erős Jánosnak, az állami tulajdonú MFB akkori vezetőjének a tulajdonában volt.

Az is közös bennük, hogy 2007 nyarán, a Mol elleni OMV-offenzíva idején mindketten vásároltak Mol-részvényt. Az MFB szerepe egyértelmű volt: az ellenséges felvásárlásra készülő osztrák cég ellen július elején jelentős tulajdonrészt szerzett az államnak az olajtársaságban. A VCP viszont épp az OMV oldalán állt: június végén VCP 6,186 százalékos tulajdonrészt szerzett a társaságban, amelyet egyből tovább is adott az osztrák cégnek.

Heinrich Pecina az FHB Bankba nagyjából Spéder Zoltánnal együtt érkezett. A jó fideszes kapcsolatokkal rendelkező volt OTP-alelnök 2007 elején hagyta ott a legnagyobb magyarországi kereskedelmi bankot, részesedést vásárolt az FHB-ban és nem titkoltan annak riválisát igyekezett kialakítani. Ebben partner volt a VCP, amely 2007-ben szerzett tulajdonrészt, amelyet fokozatosan a mostani szintre, 24 százalékra növelt.

A kegyvesztett Spéder elvesztette az FHB Bankot is

Eladta az FHB Jelzálogbankban levő részvényeit Spéder Zoltán. A bankelnök valamivel a napi árfolyam alatt, darabonként 480 forintért, összesen csaknem 7,5 milliárd forintért két takarékszövetkezetnek adta át 14,35 százalékos részét, ezzel befolyása nullára csökkent a tőzsdén jegyzett pénzintézetben. Spéder Zoltán bankelnöki tisztségéről is lemondott - áll a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján található tájékoztatásban.

zöldhasú
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.