Borúlátóbbak lettek a cégvezetők: 5 százalékkal többen számítanak negatív folyamatokra a következő egy évben és 9 százalékkal kevesebben várnak pozitív hatásokat 2013-hoz képest. Az ország gazdasági helyzetében csak 30 százalék vár javulást, de bíztató, hogy a saját cégük esetében több mint a felük optimista.
A saját vállalkozásuk árbevételében 57 százalékuk számít növekedésre, 35 százalékuk változatlan szinttel számol és 8 százalékuk tart a csökkenéstől. A dolgozók számának változásában is hasonló trenddel számolnak: 46 százalék növekedéssel, 44 százalék változatlan létszámmal, viszont 11 százalék csökkenéssel.
Egyre többen gondolják úgy, hogy a teljes piaci környezet nem hoz majd semmilyen változást a működésükben, 44 százalék szerint változatlan marad a helyzet – derül ki a profession.hu piaci hangulatindexéből. Az, hogy 9 százalékkal kevesebben várnak pozitív változást arra utal, hogy összességében növekedéssel számolhatunk, de az elmúlt három év számaihoz képest visszafogottabb ütemben.
A cégek 65 százalékánál nagy nehézséget jelent az új kollégák toborzása és 45 százalékuk további növekedésre számít ebben. Szerintünk egyre nagyobb költséggel és energia befektetéssel jár majd a megfelelő jelöltek megtalálása. „A minden ágazatban megjelenő munkaerőhiány egyre nagyobb hatással lesz a cégek gazdasági helyzetére is. Ezért is rendkívül fontos, hogy a vállalatok tudatosabban kezdjék el keresni az új munkatársakat és javítsanak a munkáltatói megítélésükön is" – mondta Martis István, a profession.hu ügyvezető igazgatója.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.