Tagadta a paksi bővítésért felelős orosz állami Roszatom, hogy egy sérült belorusz reaktortartályt használnának fel a leendő új paksi erőműben. Korábban Jávor Benedek PM-es európai parlamenti képviselő írt arról, hogy Paksra kerülhet a leejtett tartály.
"A Roszatom nem használja fel a Belorusz Atomerőmű 1-es blokk reaktortartályát a majdani Paks II. atomerőműben" - írta közleményében az orosz állami cég.
Arra reagáltak, hogy Jávor Benedek, a PM EP-képviselője korábban az S&P Platts beszámolóját idézve közölte, a Roszatom szerint a sérült reaktortartályt némi javítás után bárhol felhasználhatják a jövőben építendő atomerőművekben, a lehetőségek között pedig külön nevesítette Paks 2-őt is.
Az orosz cég júniusban, a fehéroroszországi osztroveci atomerőmű építése során egyszerűen leejtette a reaktortartályt - idézte fel Jávor.
A belarusz kormányzat akkor teljesen egyértelműen a reaktortartály cseréjét kérte az orosz cégtől. Az EP-képviselő szerint egy korábban már sérült reaktortartály beépítése semmilyen körülmények között nem elfogadható.
Jávor elképesztőnek nevezte a Roszatom ötletét, ami szerinte mindent elmond a cégben uralkodó biztonsági kultúráról.
Azt írta, aggódik, hogy "az eddig is Roszatom-lobbistaként tevékenykedő magyar kormány nem fog ellenállni az orosz szándékoknak, így Paksra egy egyébként is problémás atomerőmű típus kicsit sérült, de 'Lázár Jánosnak még jó lesz' megjelölésű alkatrészei kerülhetnek.
Jávor a miniszter válaszát követelte arra a kérdésre, milyen a garanciákat tud adni arra, hogy ez nem következhet be.
Lázár János eddig nem reagált, de a Roszatom tagadta, hogy Paksra küldené a tartályt.
A cég hozzátette viszont, hogy "műszaki akadálya nincs a reaktortartály rendeltetésszerű felhasználásának: a reaktortartály hibátlan és alkalmas rendeltetésszerű működésre, amit az eddig elvégzett vizsgálatok eredménye is alátámaszt".
Közölték azt is, hogy pótlólagos intézkedésként a reaktortartály állapotát nemzetközi szakértőkkel is megvizsgáltatják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.