Eltitkolhatták, valójában mennyiért igazolt Neymar a Barcelonába – állítja a spanyol ügyészség. Az átigazolási ügy a bíróságon folytatódhat.
Két év börtönt és 10 millió euró büntetést kaphat Neymar, legalábbis az ügyészség ekkora büntetést kért. A focista még 2013-ban igazolt át a brazil Santosból a Barcelonába, ebben az üzletben találták meg a korrupció és az adóelkerülés jeleit. A játékos szülei is bajban lehetnek: az apja két, az anyja egy év börtönt kaphat.
Az ügyben a brazil DIS befektetőcsoport tett feljelentést – ez a vállalat birtokolta Neymar transzferjogainak 40 százalékát. A cég azt állítja: a 2013-as átigazoláskor sokkal kevesebb pénzhez jutott, mert a Barcelona és a Santos eltitkolták a valódi igazolási díjat. A Barcelona vezetői azt állítják, hogy 57 millió eurót fizettek a csatárért, a nyomozók viszont úgy gondolják, hogy ez az összeg 83 millió euró volt, a különbözetet pedig nem vallották be. A klub akkori elnökét, Sandro Rosellt 8 millió euróra akarják most büntetni.
A nyáron már úgy tűnt, hogy az ügy nyugvópontra jut: a Barcelona és a nyomozók megállapodtak, a klub akkor vállalta, hogy az átigazoláshoz kapcsolódó adócsalási vádak miatt 5,2 millió dollárt fizet. A spanyol ügyészségnek azonban ez nem volt elég, elérték, hogy tovább folyhasson a nyomozás.
Az nem valószínű, hogy a játékos valóban börtönbe vonuljon, akkor sem, ha elítélik. A spanyol jog szerint a két évnél rövidebb börtönbüntetéseket felfüggeszthetik. Erről példát az öltözőn belül is hallhat Neymar: Lionel Messi 21 hónap büntetést kapott felfüggesztve adócsalás miatt. Az argentin sztár és apja összesen 4,1 millió euróval károsította meg Spanyolországot, a játékos személyéhez köthető jogok után ugyanis elfelejtettek adózni. Azóta Messi azt is belengette, hogy a spanyol adóhatóság miatt nem hosszabbít szerződést, de így legalább sok ideje lehet foglalkozni a saját éttermével.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.