Silvio Berlusconi beszállt az olaszországi népszavazás előtti kampányba, és mindjárt be is szólt utódjának, Matteo Renzinek. Saját cégének vezetői másképp gondolják.
Donald Trump megválasztását és a Brexitet lassan heveri ki a világ, ám a közel a következő csapás: az olasz népszavazási kampányba beszállt Silvio Berlusconi volt olasz kormányfő.
A december 4-i olaszországi referendum épp annyira tűnik öngyilkos akciónak Matteo Renzi miniszterelnök részéről, mint a britek uniós kiválásáról döntő népszavazás felvetése brit kollégájától, David Camerontól. Az öt éve megbuktatott, majd jogerősen elítélt és két évre még a politikai szerepvállalástól is eltiltott Berlusconi ráadásul tovább ronthatja Renzi amúgy sem túl jó esélyeit.
Renzi egy alkotmányjogi reformhoz kéri az olaszok támogatását, amelynek többek között szűkítené a parlament felsőházának a hatalmát. A tét nagy, a miniszterelnök ugyanis azt ígérte, ha a többség nemmel voksol, távozik hivatalából. A friss közvélemény-kutatások szerint erre komoly esély van, ami politikai válságot idézhet elő az országban. Az pedig nem is feltétlenül Berlusconi, hanem az EU- és euróellenes erők malmára hajtaná a vizet.
Berlusconi szerint épphogy Renzi politikája jelenti a kockázatot az ország számára. A 81. évében járó politikus-üzletember egy tévéműsorban így jellemezte a fiatal kormányfőt: „nagy mesemondó, talán a legnagyobb a köztársaság történetében, nálam is sokkal jobb. Ráadásul fele annyi idős, mint én, rengeteg energiája van, hogy mindennap számtalan helyen mondja el a hazugságait.”
A veterán politikus fő baja az, hogy Renzi az alkotmánymódosítással a kormány hatalmát igyekszik erősíteni. Mindez ironikus egy olyan embertől, aki hivatali ideje nagyjából kilenc éve alatt mást sem tett, mint igyekezett saját hatalmát bebetonozni – jegyzi meg a nyilatkozatot is idéző Financial Times. Arra mindenesetre tökéletesen megfelel a beszólás, hogy tovább rontsa Renzi esélyeit.
Berlusconi nem mindig támadta Renzit, sőt, pártja, a Forza Italia 2014-ben még támogatta az alkotmányos reformot is. Akkor mérgesedett el a viszony, amikor tavaly Renzi elődje helyett a saját jelöltjét juttatta az államfői székbe.
A helyzet mégsem egyszerű: miközben Berlusconi a „nem” mellett kampányol, cégcsoportjának vezetői támogatják Renzit. Ráadásul a vezér beleegyezésével. „Azt mondták, azért szavaznak a javaslatra, mert meg akarják védeni befektetőiket és részvényeseiket”, mellesleg tartanak „az esetleges retorzióktól a kormány részéről”, ha kiderülne, hogy az intézkedés ellen léptek fel.
Nem csak Berlusconi emberei – például a Mediaset médiacég élén – állnak ki Renzi mellett, de például a Fiat Chrysler vezetői is. A Bloomberg felmérése is hasonló eredményt hozott. A hírügynökség a száz legnagyobb olasz cég vezetőjét kérdezte meg, közülük 42-en válaszoltak, és 98 százalékuk támogatja a kormányfő javaslatait.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.