Gazdaság hvg.hu 2016. november. 21. 09:25

Nemcsak az oroszok építhetnék meg Paks II.-t

Nagyon nem stimmel az Európai Bizottság érvelése.

Nem pályázhatott az amerikai Westinghouse a paksi atomerőmű-bővítésre – írja a Politico annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság zöld utat adott a magyarországi orosz építkezésnek.

A Westinghouse a világ egyik vezető reaktorgyártója. A vállalat szerint ők is pályáztak volna a paksi üzletre, de a magyar kormány úgy döntött, pályázat nélkül az orosz állami Roszatomot bízza meg.

Az amerikai cég közleménye ellentmond az EB érvelésének, amely szerint technikailag csak a Roszatom volt képes a paksi bővítésre. Ez azért is kellemetlen, mert a Bizottság saját maga által meghatározott célja, hogy erősítse a versenyt az energetikai piacon, különösen az Oroszországtól erősen függő kelet-európai országokban. A Paks II. projekt viszont az egyik legjobb példája annak, ahogy a Kreml az energia-diplomácia segítségével építi újra befolyását – jegyzi meg a lap.

A Bizottság eredetileg két kifogást emelt a projekt ellen: egyrészt az európai közbeszerzési eljárás szabályainak megsértése miatt, másrészt felmerült az illegális állami dotáció gyanúja is.

A Bizottság csütörtökön ejtette a szabálysértési eljárást, de erről nyilvánosan semmit nem mondtak. Ráadásul ezzel egy időben robbant ki a botrány Günther Oettinger EU-biztos budapesti útjával kapcsolatban, amelyhez egy orosz lobbista, konkrétan a Roszatom tanácsadójának magángépét vette igénybe.

Az EB elfogadta a magyar kormány érvelését, ám a Westinghouse továbbra is vitatja, hogy ne lett volna alkalmas a saját reaktoruk a paksi bővítéshez. Mint írják, Csehországban pontosan ugyanilyen VVER-440 típusú szovjet reaktorok mellé építenek újakat, ám a cseheknek nem okozott gondot a nyílt verseny kiírása.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.