Újabb szőlőbetegség-fertőzési gócokat azonosított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma a Badacsonyon. A korábbi években is volt már itt helyi jellegű fertőzés, az idei minták alapján azonban indokolttá vált a fertőzött terület kiterjesztése a teljes szőlőhegyre.
A fertőzött területen belül a megyei kormányhivatal által megjelölt, a szőlősárgaság-betegség jellegzetes tüneteit mutató tőkéket el kell távolítani, és meg kell semmisíteni, mivel a fitoplazma elleni védekezésre jelenleg nem áll rendelkezésre megfelelő növényvédő szeres eljárás.
A kór terjedése azonban nagymértékben csökkenthető, ha megfelelő időben megkezdődik a védekezés fő terjesztője, az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) ellen. Ez a fertőzött területen, valamint az azt három kilométer szélességben körülvevő biztonsági zónában kötelező.
A további esetleges fertőzési gócok felkutatása érdekében a növény-egészségügyért felelős hatóság 2017-ben még nagyobb területet ellenőriz majd, s növeli a mintavételek és a laboratóriumi vizsgálatok számát. Emellett a hatóság folytatja a fitoplazmát terjesztő kabóca jelenlétének és terjedésének előrejelzését, és a védekezési felhívások közzétételét.
A szőlőkabóca elleni védekezésekhez állami támogatást lehet igényelni. A Nébih által elrendelt megsemmisítés esetén a hivatásszerű gazdálkodást folytató termelők kártalanításra jogosultak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.