Jövő május elsején lejár London szerződése a Hágában működő Europollal. Ha nem hosszabbítják meg a szerződést, akkor ez komoly biztonsági kockázatot jelenthet az egész kontinens számára – hangsúlyozta a német CDU-CSU belügyi szóvivője.
Stephan Mayer különösen a terrorizmus elleni harcban tartja nélkülözhetetlennek a britek szerepét. Theresa May miniszterelnök azt állítja: jövő tavasszal megindítja a kilépés folyamatát annak ellenére, hogy a bíróság döntése szerint ehhez immár parlamenti jóváhagyás is kell. Mi van akkor, ha a brit részvétel az Europolban szintén bekerül a tárgyalási csomagba? Berlinben ezt mindenképp szeretnék elkerülni. Rámutatnak arra, hogy az Europol ügyeinek a 40 százaléka ilyen vagy olyan formában, de érinti a briteket is. Ezen kívül az Europol jelenlegi főnöke a brit Rob Wainwright – emlékeztet cikkében a brit Guardian.
Csakhogy közben Brüsszel fokozni szeretné az EU parlamentjének ellenőrző szerepét az Europol felett. Igaz, hogy a nemzeti parlamentek ellenőrző szerepe is növekedne. Mit szól ehhez a brit kormány, mely maga is megosztott a Brexit ügyében. Berlinben és Brüsszelben abban bíznak, hogy Theresa May még nem is olyan régen, Nagy-Britannia belügyminisztereként maga is megtapasztalhatta az európaiak együttműködés előnyeit.
A Goldman Sachs vezetők előtt elmondott beszédében Theresa May állást is foglalt az európaiak együttműködése mellett a terrorizmus elleni harcban. De ez nagyon sok dolgot jelenthet. A terrorelhárítás együttműködése Európában még egyáltalán nem elég hatékony. A belgiumi és a franciaországi iszlamista merényletek kapcsán többször is kiderült: az információáramlás a belga és a francia rendőrség között távolról sem problémamentes. Nagy-Britannia tapasztalatai viszont aranyat érnek az iszlamista terrorizmus elleni harcban. Ezért nem akar semmiképp sem lemondani sem Berlin, sem pedig Brüsszel arról, hogy Őfelsége titkosszolgálatai és rendőrsége együttműködjön az EU-val – függetlenül attól, hogy a Brexit-tárgyalások hogyan alakulnak majd.
Politikai öngyilkosok klubja: lesz-e mersze valakinek leállítani a Brexitet?
Egy egyszerű jogi kérdésre adott rövid választ Brexit-ügyben csütörtökön a londoni felsőbíróság, a döntés azonban máris hatalmas vihart váltott kia szigetország amúgy sem nyugodt életében. A válasz amúgy ennyi volt: nem. A kérdés pedig az: elindíthatja-e a londoni kormány az ország EU-ból kilépésének folyamatát a parlament jóváhagyása nélkül - vagyis benyújthatja-e az erre vonatkozó, az EU alapszerződésének 50.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.