A német kormány szerdán úgy döntött, korlátozza az EU-ból érkező bevándorlók szociális ellátási jogosultságát. A tervezet azokat célozza, akik elsősorban nem dolgozni akarnak ott, hanem a szociális juttatásokat élvezni. A törvényjavaslatot a törvényhozásnak is el kell fogadnia, de biztosra vehető, hogy megszavazzák.
A jogszabálytervezet szerint a nem német uniós állampolgárok
- nem kaphatnak szociális vagy munkanélküli támogatást, ha nem dolgoznak Németországban vagy nem szereztek korábbi németországi munkaviszony révén jogosultságot a tb-ellátásra
- szociális támogatás csak akkor jár nekik, ha öt éven keresztül állami segítség nélkül gondoskodtak magukról
- az érintettek ugyanakkor kaphatnak úgynevezett áthidaló támogatást az alapvető szükségletek kielégítésére, de csak egy hónapra
- kaphatnak hitelt is, amelyből viszont kizárólag hazautazásuk költségét fedezhetik
Andrea Nahles szociális és munkaügyi miniszter a kormányülés után azt mondta: "a törvénytervezettel helyreállítjuk a jogbiztonságot, egyértelművé tesszük, hogy aki Németországban él, dolgozik és járulékot fizet, jogosult szociális ellátórendszereink juttatásaira", de "azoknak az esetében, akik még soha nem dolgoztak Németországban és létfenntartásukhoz állami segítségre szorulnak, az az alapelv érvényesül, hogy a támogatást a származási országban kell igényelni".
A javaslat parlamenti támogatása biztosra vehető, az új szabályozás 2017-től léphet életbe.
A kormány elsősorban a szövetségi szociális bíróság tavaly év végi döntéseire reagál a szigorítással. A bíróság ítéletei alapján az uniós bevándorlók hat hónapi németországi tartózkodás után jogosultságot szereznek szociális támogatásra, függetlenül attól, hogy dolgoztak-e valaha Németországban.
Becslések szerint nagyjából 130 ezer munkakereső nem német uniós állampolgár élhet Németországban, szociális ellátásuk évente 800 millió euróba kerülne.
Bizonyos elemeiben keményebb, mint a Cameron-féle tervezet
A Die Welt című lap elemzésében rámutatott, hogy a tervezett német szabályozás szigorúbb az előző brit miniszterelnök, David Cameron által Nagy-Britannia számára az EU-val kialkudott kompromisszumnál, amely arra az esetre szólt volna, ha a brit választók hazájuk uniós tagságának megtartása mellett döntöttek volna a júniusi népszavazáson, az ugyanis nem öt-, hanem csak négyéves moratóriumot irányzott elő az uniós bevándorlók szociális ellátási jogosultságának korlátozására. Azonban a Cameron-féle szabályozás a juttatások szélesebb körére terjedt volna ki.
Németországban Nagy-Britanniához hasonlóan a román és bolgár állampolgárok munkavállalási korlátozásainak 2014. január 1-jei megszűnése miatt nagy vita bontakozott ki a munkaerő EU-n belüli szabad áramlásának elve és a szociális juttatások összefüggéseiről. A kisebbik jobbközép kormánypárt, a CSU szigorú fellépést sürgetett a szociális juttatásokkal visszaélő uniós migránsok ellen. "Aki csal, az repül" – hangoztatták a bajor párt képviselői a Németországba bevándorló uniós állampolgárokkal kapcsolatban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.