A közelmúltbeli nemzetközi események sem riasztották el a légitársaságokat a magyar légtér használatától: júliusban és augusztusban, a két legforgalmasabb hónapban 1,9 százalékos forgalomnövekedést mértek - írta a Világgazdaság a légiforgalmi irányítást végző HungaroControl tájékoztatása alapján.
A politikai válságok jelentős mértékben átrendezték a légi forgalom útvonalhálózatát, és ez nagyban érintette a magyar légteret és a HungaroControl munkáját is – írta a VG.
A Krím-félsziget Oroszországhoz történő csatlakozását követően, a Fekete-tenger feletti légtér hovatartozása miatti máig rendezetlen viták és bizonytalanság miatt a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet, a ICAO veszélyesnek minősítette az ottani légtérben a repülést, emiatt naponta körülbelül 150 járat délebbre helyezte át az Európába vezető útvonalát.
Ezek többsége a magyar légtéren keresztül folytatta útját az európai repülőterekre.
Majd jött a Kelet-Ukrajna feletti, Malaysian 17-es járat tragédiája, ami miatt lezárták a Fekete-tenger feletti légteret északról elkerülő, az ukrán szárazföld fölötti útvonalakat, így a Közel-Keletről, az indiai térségből és a Távol-Keletről Európába tartó légi forgalom számára egyetlen keskeny csatorna marad nyitva Iránon és Törökországon keresztül Bulgária légterén át.
Ennek következtében a magyar légtér és a HungaroControl forgalma lényegében egyik napról a másikra húsz százalékkal növekedett.
Idén tovább bonyolította a helyzetet az orosz–ukrán viszály és a törökországi terrorcselekmények. Emiatt a légitársaságok járatai nem repülhetnek át az ukrán légtéren, ráadásul az idei nyári szezonban a zömében orosz turistáknak a török riviéra helyett más nyaralóhelyet kellett keresniük.
Jól jellemzi a helyzet abszurditását, hogy most már a Moszkva–Kisinyov járat is a magyar légtéren keresztül közlekedik, mintegy másfél óra hosszabb repülési idővel, és rengeteg többletüzemanyagot elhasználva – tette hozzá a lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.