Kicsit jobb együttműködésre, kicsit több bizalomra és sokkal nagyobb nyitottságra van szükségünk. Vélemény.
Szeptember elején lezajlott az első Közösségi Kertek Éjszakája. Pedig egy kollégám mondja mindig, hogy az emberek nem eléggé működnek együtt Magyarországon. Hogy a kistermelőt egészen addig ki fogja zsákmányolni a zöldséget-gyümölcsöt felvásárló nagykereskedő, amíg a termelők nem fognak össze és alakítják ki a maguk kereskedelmi láncát. Hogy valami nincs rendben egy olyan társasházban, ahol a hatvan szomszédod közül egyet sem ismersz. Bízunk egymásban? Ó igen, mert van már telekocsi kis hazánkban is, meg couchsurfing, meg közösségi kert. Lenne még mit dolgoznunk az ügyön? Nagyon is.
Emlékszem, megdöbbentett a beszélgetés, aminek két évvel ezelőtt voltam részese, amikor is szomszédünnepet szerveztem a XI. kerületben. Szórólapokkal dekoráltam ki az utcánkat, hogy akkor most tényleg és igazán összehozzuk az egymás mellett élőket egy délután erejéig. A tőlem három házzal arrébb nyílni készülő pizzéria tulaját pont elcsíptem utam során, és elmeséltem neki, miért is lenne előnyös megjelenniük a szomszédünnepen. Nem szponzorációt, nem ingyen pizzát kértem, hanem hogy jöjjenek ki a szombati eseményre ismerkedni a környékbeliekkel.
A kooperáció – és egyben az önmarketing – teljes hiánya ekkor kristályosodott ki számomra először, ugyanis a nyitás előkészületein utolsókat simító tulaj lerázott annyival, hogy „Majd megismernek minket, ha megnyitottunk”. Közgazdász fülemet azért sértette a válasz, mert ingyenreklámot hagyott veszni az illető egy olyan környéken, ahol háromhavonta bukkannak fel és tűnnek el minden emlék nélkül boltok, szolgáltatók, éttermek. Halkan jegyzem meg, a pékségek nem, azok mindent túlélnek Norbi édesítőszeres zsemléjére gerjedő kis országunkban. Erősen extrovertált énemet pedig azért nem simogatta a válasz, mert nem titkolt szándékom volt a közösségépítés, és bizony a visszautasítás csúfsága ért.
A szomszédünnep mindettől függetlenül lezajlott, de hogy miért is két év távlatából veszem elő ezt az esetet, annak oka a következő: az Európai Unió nemrég kiadott iránymutatásában a közösségi gazdaság kiépülését támogatja, ameddig az a köz érdekeit szolgálja, és megvalósítható az új vállalkozások, a régi piaci szereplők és a hatóságok együttműködésével. Fújjoghatunk az Uberre fújjogó taxisokra, akik valamiért túl gyakran nem akaródznak számlát adni, de azt is lássuk be, hogy egy régóta bejáratott taxis rendszert egy-két év alatt felrúgni nem lehet konfrontáció nélkül.
A modern, tudatos fogyasztó hatékonyan, átlátható módon és lehetőleg digitálisan megszervezve, illetve ha még futja szusszal, környezetkímélően szeret utazni. Hogy taxiórára, illetve sofőrvizsgára van-e igénye a tudatos fogyasztónak, e kérdést nyitva hagyom.
Voltam egy konferencián néhány hete, és pár résztvevővel csináltunk egy gyors felmérést: ötből négyen Airbnb-n foglaltunk szállást tartózkodásunk idejére. Az én szállásom 7500 HUF/éjszaka árért cserébe antik szagú (büdös) volt és nettó 5 percet beszéltünk a tulajjal kapcsolatépítés címén. Ez közösségi gazdaság? A javak megosztása megtörtént valóban, de az extrák elmaradtak, pedig az is szempont.
A megosztásos ügyletek gyakran feedbackelő rendszerben történnek, azaz például az Airbnb szállásadó és vendég véleményezheti egymást a honlapon, így a minőség javítása céllá válik. Sajnos abba már nem feltétlenül gondolunk bele, hogy vendégként sokan azért nem mernek negatívan véleményezni az Airbnb-n vagy couchsurfingen, mert tartanak a szállásadó negatív válaszreakciójától, viszont-feedbackjétől. Irtó jó ötlet a költséghatékony eszköz- és ingatlankihasználás, és hihetetlenül pörög ez a trend, még ha az Uber tőlünk távozott is. Vegyük észre a szépségét és hasznát a közösségi gazdaságnak csakúgy, mint az árnyoldalakat, ha már tudatos fogyasztók vagyunk.
Mindenesetre itt Európa közepén a szomszéd fűje mindig zöldebb, ezért szükségünk van egy kicsit jobb együttműködésre, egy kicsit több bizalomra és sokkal nagyobb nyitottságra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.