Gazdaság 2016. szeptember. 28. 12:10

Jó hír az olajfogyasztóknak: nincs iráni-szaúdi megállapodás

Csökkentek az olajárak három százalékkal, miután Algírban kiderült: a két nagy olajtermelő állam nem tudott megegyezni a kitermelés korlátozásáról.

Bár mérséklődtek a véleménykülönbségek, de jelenleg nincs esély a megállapodásra – mondta Szaúd-Arábia olajminisztere. Khalid al Faliddal szinte egy időben közölte Bijan Zanganeh iráni olajminiszter: ez nem a megállapodás ideje. Finoman arra célzott, hogy az OPEC Bécsben november 30- án tart ülést. Most Algírban nemzetközi energiakonferencia van, melyen nemcsak a termelők, de a fogyasztók képviselői is részt vesznek.


A fogyasztók nemigen panaszkodhattak az elmúlt két évben. 2014 óta az olaj ára több mint a felére csökkent. Az ok: a lelassult globális kereslethez képest óriási túltermelési válság alakult ki. Az olajtermelő országok ugyanis szinte kizárólag ebből finanszírozták a költségvetésüket, így nem képesek arra, hogy visszafogják a termelést a kínálat csökkentése érdekében. Most ugyan Szaúd-Arábia csökkentést ajánlott, ha Irán befagyasztja a termelését a jelenlegi szinten, de ez nem volt reális ajánlat.

 Miért nem?

Azért, mert közben Szaúd-Arábia vígan emeli a kitermelést, napi 10,2 millió hordóról 10,7 millióra. Rijádban ugyan a nagy nyári keresletre hivatkoznak, de mindenki tudja, a valóságos ok nem ez, hanem a pénzhiány. A sivatagi királyság már második éve költségvetési hiánnyal küzd. A közszolgálati béreket kénytelenek voltak csökkenteni. Ehhez Szaúd-Arábia népe egyáltalán nem szokott hozzá. A különben sem nagyon népszerű királyság presztízse csökkenőben.


Ráadásul az ország véget nem érő háborút folytat a síiták ellen az egész térségben. A háború sokba kerül, és a síiták fő ereje épp Irán. Mit akar Teherán? Ugyanolyan magas részesedést az OPEC-termelők között, mint a szankciók előtti időkben volt. A szankciókat Irán atomprogramja miatt alkalmazta a Nyugat, de sikerült megállapodni. Így a szankciók előtti helyzet helyreállítása azt jelentené, hogy Irán 4,2 millió hordó per napra futtathatná fel a kitermelését, mely jelenleg napi 3,6 millió hordó.

Ezt nemcsak Szaúd-Arábia, de a többi OPEC tag sem fogadja el. Oroszország, Katar és Algéria olajminisztere megpróbált ugyan közvetíteni, de sikertelenül. Megállapodás nincs. Talán november végén Bécsben az OPEC-konferencián, de ebben kevesen hisznek, hiszen a termelők érdekellentétei fennmaradnak, pénzhiányuk még növekedhet is, így a fogyasztók dörzsölhetik a kezüket: az olajár emelése egyelőre elmarad.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?