Gazdaság hvg.hu 2016. szeptember. 16. 11:21

Igazi paypass-várost csinálnak Szegedből

Nagyobb szerephez jutnak a bankkártyák és az okostelefonok Szegeden, ha elindul a Smarty city program. Parkoláskor, a tömegközlekedés használatakor, sőt az ebédbefizetéskor is lehet majd élvezni a fejlesztés előnyeit – derül ki a Délmagyarország cikkéből.

A szegedi közgyűlés Smart city programról szóló előterjesztést jövő pénteken tárgyalja a közgyűlés. Ennek lényege, hogy készpénzmentes fizetést vezet be az önkormányzat olyan alapvető közszolgáltatásaira, mint a parkolás, a tömegközlekedés, a közétkeztetés és a távhő. Ennek összefoglaló neve a Smart city, magyarul okos város koncepció – magyarázta csütörtöki sajtótájékoztatóján Botka László polgármester.

Jövő májustól átalakul a parkolás húszéves rendszere. Megszűnik az elavult parkolójegy, helyette 200 millió forintból 116 napelemes akkumulátoros parkolóautomatát szerelnek fel. Egyetlen parkolótól sem lesz 75 méternél messzebb automata. Paypass, vagyis érintős bankkártyával és készpénzzel is lehet majd fizetni.

Ugyanezt a rendszert vezetik be a teljes busz-, troli-  és villamoshálózaton. A paypasszal vásárolt jegyek 370 forintba kerülnek, azaz olcsóbbak lesznek, mint ha járműveken váltjuk meg, mert azért most 400 forintot kérnek el – olvasható a lapban.

Január 1-jétől minden általános és középiskolában elérhetővé válik az a rendszer, amelyben a  közétkeztetésért online bankkártyával vagy okostelefonnal lehet fizetni. A program kísérleti jelleggel és sikerrel fut már az egyik iskolában. Ez azért lesz előnyös, mert például betegség esetén egyszerűbben és gyorsabban mondhatják le az ebédet.

A távhőellátásért felelős Szetáv Kft.-nél ugyancsak online bankkártyával lehet kiegyenlíteni a számlákat januártól.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.