A francia diákok csaknem háromnegyede külföldön szeretne dolgozni. A saját jövőjük pedig fontosabb számukra, mint a haza sorsa.
Középiskolásokat és egyetemistákat faggatott az Ifop közvélemény-kutató és a Le Figaro. Maguk is meglepődtek, amikor kiderült: a diákok többsége immár egyáltalán nem ragaszkodik a hazájához annyira, mint ahogy azt a szülei vagy nagyszülei tették. 64 százalékuk szívesen tanulna külföldön, és 74 százalékuk örömmel vállalna ott munkát.
Mindez persze összefügg azzal, hogy meglehetősen pesszimistán ítélik meg Franciaország kilátásait a globális versenyben. A többség úgy véli: a francia gazdaság versenyképessége nem javul majd lényegesen a közeli jövőben. Külföldön jobbak a lehetőségek. Ebben tehát más a francia fiatalok mai nemzedéke, mint az előzőek. Abban viszont hasonlítanak, hogy önálló cég alapítására csak nagyon kevesen vállalkoznának. A döntő többség egy nagyvállalat, esetleg multi dolgozójaként képzeli el az életét.
Az állami munkahelyek népszerűsége csökkent, annak ellenére, hogy ott jóval nagyobb biztonságban érezhetik magukat a munkavállalók. A jelentés készítői végül megállapítják: a francia fiatalok egyre kevésbé különböznek európai társaiktól. Globális kategóriákban gondolkodnak: számukra a külföldi tanulás vagy munkavállalás természetes, mint ahogy az is, hogy a saját szempontjaikat Franciaország elé helyezik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.