A jelek szerint a kormány kommunikációs stábját is váratlanul érte, hogy a második nemzetközi hitelminősítő is felminősítette Magyarországot. De azért megszületett a győzelmi jelentés.
A magyar kormány gazdasági teljesítményünk egyenes következményének tartja, hogy a Fitch Ratings májusi felminősítése után a Standard and Poor’s hitelminősítő intézet is befektetési kategóriába sorolta a magyar államkötvényeket – értékelte a hitelminősítő döntését Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter elmondta: Magyarország adósbesorolásának újabb felminősítése is bizonyítja, hogy a magyar gazdaság átalakítása sikeres és eredményes. Mint sajtótájékoztatóján közölte, beérett a magyar gazdaság jó teljesítményének gyümölcse, a felminősítés már hosszú ideje kijárt volna az országnak
Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy 2011 végén az S&P volt a második hitelminősítő, amely bóvliba minősítette Magyarországot, ezzel elvágva azon befektetőktől a magyar állampapírpiacot, amelyeknek üzletpolitikája nem engedi az ilyen típusú adósságpapírokba való befektetést. Most pedig épp az S&P az, amelynek döntésével és a Fitch felminősítésével együtt Magyarország immár ténylegesen a befektetésre ajánlott kategóriába kerül. A miniszter elmondta: a magyar gazdaság teljesítménye és a piaci értékítélet már évekkel ezelőtt megelőlegezte a felminősítéseket, az országkockázati felár és az állampapírok után fizetendő hozamok pedig a befektetésre ajánlott országok mutatóival közel azonos szinten vannak.
A miniszter hozzátette: a befektetési kategóriába kerülés már több éve időszerűnek mondható. Gyakorlatilag nem volt olyan makrogazdasági mutató az elmúlt években, amelyben nem értünk volna el trendszerű javulást. Példaként említette fizetési mérleg és a GDP alakulását, az államháztartás helyzetét, az államadósság mértékét és szerkezetét, vagy a munkaerőpiaci helyzetet- írja közleményében a szaktárca.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az első felminősítés után egyébként azzal számolt, hogy következő egy-másfél évben akár a 40-60 milliárd forintot is elérheti a megtakarítás a magyar államadósság-piacon a hozamcsökkenés hatására, ha egy másik hitelminősítő is felminősíti a magyar államadós-besorolást. Ez most megtörtént.
A miniszter hozzátette, hogy ezt a felminősítést a piac már régen beárazta, és mint mondta, egyetért az S&P minősítésében szereplő indokokkal, a magyar gazdaság növekedési kilátásai jobbak lettek, az államadósság mértéke tartósan csökkent és szerkezete is kedvezően változott meg, a hazai valutában megtörténő finanszírozás dominánssá vált, illetve a fizetési mérleg tartósan pozitív.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) közölte, üdvözlik, hogy a Standard & Poor's hitelminősítő magyar államadós-osztályzatot érintő pénteki felminősítésével ismét befektetési ajánlású kategóriában kezeli a magyar besorolást. Az MTI-hez eljuttatott közleményben emlékeztettek arra, hogy a magyar jegybank már korábban is többször jelezte: az elmúlt évek fiskális, majd monetáris politikai fordulatának következtében olyan markáns javulás következett be a hazai gazdasági mutatók és a kockázati megítélés vonatkozásában, hogy szakmailag indokolttá és esedékessé vált a felminősítés.
Mandátumával összhangban a jegybank továbbra is minden lehetséges eszközével hozzájárul a hazai gazdaság stabilitásának biztosításához, és az elért eredmények alapján bízik abban, hogy az elmúlt időszak felminősítéseit újabb pozitív értékelések követhetik - hangsúlyozta közleményében az MNB.
Felminősítette Magyarországot az S&P
Magyarország kikerült a bóvliból, ahova 2011-ben került.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.