Gazdaság hvg.hu 2016. szeptember. 15. 06:39

Ahol a muszlimok suttyomban isznak, titokban gyógyulnak

Pakisztán az iszlám nevében jött létre, hogy otthont adjon a szubkontinens muzulmánjainak. Ha valahol, hát itt, komolyan veszik az egyik alaptörvényt, az alkoholos italok fogyasztásának tilalmát.

A 200 milliós országban él kb. 3 millió keresztény is, ők, speciális engedélyek beszerzése után, elvben fogyaszthatnak bort, sört vagy netán tömény italokat is. De a pakisztáni keresztények a legszegényebb réteghez tartoznak, és nem emelkedik ki közülük vagyonos ember. Márpedig a pia Pakisztánban nagyon drága. Még legálisan is. Egy doboz sör 300 rúpia, tehát 2 és fél eurónak megfelelő összeg, miközben az átlagbér 13 ezer rúpia, vagyis kb. 110 euró.

Az ország egyetlen sörgyára Rawalpindiben, a régi fővárosban működik. 1860-ban még a brit gyarmatosítók hozták létre a Muree sörfőzdét, amely ma is termel. Az igazgató büszkén mondta el az AFP tudósítójának, hogy évente húsz százalékkal nő a forgalmuk. Nem csak sört főznek, hanem gint és whiskyt is készítenek. De hol az a vevőkör, amelynek a forgalom folyamatos növekedése köszönhető?

Az AFP tudósítója találkozott egy orvossal, aki az alkoholhoz kötődő betegségek specialistája. Dr. Tahir Ahmed elmondta, hogy a jómódú muzulmánok bizony egyre több sört, bort és töményt fogyasztanak. Ezt persze csak otthon, szűk családi vagy baráti körben tehetik, de ott aztán nincs fogyasztási limit. A hazai termelés az igények töredékét fedezi csak, ezért virágzik az alkoholcsempészet.

Főleg a Dubajból érkező hajók szállítják az italt, persze más terméknek álcázva. De sok diplomata is beszállt az illegálisszesz-bizniszbe. A nem muzulmán országok követségei legálisan rendelhetnek szeszes italt, és némely követségi alkalmazott a saját fejadagjának egy részét a feketepiacon értékesíti. Hivatalos adatok persze nincsenek, de az alkoholbetegségekkel foglalkozó Tahir doktor klientúrája folyamatosan nő.

Olykor persze a szegények is vétkeznek. Ők általában házilag próbálnak italt pancsolni és ennek gyakran mérgezés a következménye. Pakisztánban egyébként a hetvenes évek végén, az akkori katonai diktatúra által végrehajtott radikális iszlamizálás során került be hivatalosan is a törvénybe az alkohol tilalma. Aki ez ellen vét, akár 80 botütést is kaphat. Erre a brutális büntetésre ma is van példa más bűncselekmények miatt. De sörözésért vagy borozásért, netán borpancsolásért még egyetlen muzulmánt sem botoztak meg Pakisztánban.

zöldhasú
Hirdetés
Világ Németh András 2024. december. 23. 14:40

„Véres a kezetek” – fellázadt Szerbia

Ezúttal a diákok és az őket támogató felnőttek lázadtak fel Szerbiában. Az egyetemisták és a középiskolai felsős diákok hetek óta követelik, hogy a hatóságok <strong>büntessék meg</strong> a november elsejei, 15 halálos áldozattal járó újvidéki pályaudvaromlás valódi felelőseit , és ne a „kishalakkal” vitessék el a balhét.  A tiltakozó akció legnagyobb tüntetését vasárnap rendezték meg Belgrádban, és már nemcsak az újvidéki katasztrófa felelőseinek megbüntetését követelték, hanem az egész szerb kormány és az államfő, Alekszandar Vucsics lemondását is. A tüntetők mellett áll Novak Djokovic is.