Pakisztán az iszlám nevében jött létre, hogy otthont adjon a szubkontinens muzulmánjainak. Ha valahol, hát itt, komolyan veszik az egyik alaptörvényt, az alkoholos italok fogyasztásának tilalmát.
A 200 milliós országban él kb. 3 millió keresztény is, ők, speciális engedélyek beszerzése után, elvben fogyaszthatnak bort, sört vagy netán tömény italokat is. De a pakisztáni keresztények a legszegényebb réteghez tartoznak, és nem emelkedik ki közülük vagyonos ember. Márpedig a pia Pakisztánban nagyon drága. Még legálisan is. Egy doboz sör 300 rúpia, tehát 2 és fél eurónak megfelelő összeg, miközben az átlagbér 13 ezer rúpia, vagyis kb. 110 euró.
Az ország egyetlen sörgyára Rawalpindiben, a régi fővárosban működik. 1860-ban még a brit gyarmatosítók hozták létre a Muree sörfőzdét, amely ma is termel. Az igazgató büszkén mondta el az AFP tudósítójának, hogy évente húsz százalékkal nő a forgalmuk. Nem csak sört főznek, hanem gint és whiskyt is készítenek. De hol az a vevőkör, amelynek a forgalom folyamatos növekedése köszönhető?
Az AFP tudósítója találkozott egy orvossal, aki az alkoholhoz kötődő betegségek specialistája. Dr. Tahir Ahmed elmondta, hogy a jómódú muzulmánok bizony egyre több sört, bort és töményt fogyasztanak. Ezt persze csak otthon, szűk családi vagy baráti körben tehetik, de ott aztán nincs fogyasztási limit. A hazai termelés az igények töredékét fedezi csak, ezért virágzik az alkoholcsempészet.
Főleg a Dubajból érkező hajók szállítják az italt, persze más terméknek álcázva. De sok diplomata is beszállt az illegálisszesz-bizniszbe. A nem muzulmán országok követségei legálisan rendelhetnek szeszes italt, és némely követségi alkalmazott a saját fejadagjának egy részét a feketepiacon értékesíti. Hivatalos adatok persze nincsenek, de az alkoholbetegségekkel foglalkozó Tahir doktor klientúrája folyamatosan nő.
Olykor persze a szegények is vétkeznek. Ők általában házilag próbálnak italt pancsolni és ennek gyakran mérgezés a következménye. Pakisztánban egyébként a hetvenes évek végén, az akkori katonai diktatúra által végrehajtott radikális iszlamizálás során került be hivatalosan is a törvénybe az alkohol tilalma. Aki ez ellen vét, akár 80 botütést is kaphat. Erre a brutális büntetésre ma is van példa más bűncselekmények miatt. De sörözésért vagy borozásért, netán borpancsolásért még egyetlen muzulmánt sem botoztak meg Pakisztánban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.