Amióta vezetik a hivatalos statisztikát, sosem volt még ennyi bejelentett betöltetlen állás Magyarországon: április eleje és június vége között 55 ezer posztra nem találtak dolgozót a munkaadók – írja a Világgazdaság.
Ez az első negyedéves adatokhoz képest mintegy 3 ezer fős emelkedést jelent a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, 2012-höz képest pedig több mint a kétszeresére növekedett az üres állások száma. A be nem töltött posztok többsége, 39 ezer, a versenyszférában van, és egyre több lesz. A közszférában az idei év első hat hónapjában, 14 és fél ezer volt és maradt a keresettek száma a Világgazdaság szerint.
Az idén már a legnagyobb munkaerőhiánnyal küszködő feldolgozóipar önmagában csaknem 16 ezer állást nem tudott betölteni. Az ágazaton belüli arányok összehasonlítása azt mutatja, hogy az informatikai és kommunikációs szektor van a legnagyobb bajban, ahol 2016 első negyedévében az állások 3,6 százalékát, csaknem háromezret nem tudtak betölteni.
A statisztika azonban csalóka: egy tavalyi ágazati felmérés során ugyanis az derült ki, hogy 22 ezer betöltetlen informatikai álláshely volt betöltetlen Magyarországon. Nagy az eltérés a hivatalos adatok és a valóság között a szálloda- és vendéglátószektorban is. E területen a KSH-nál 1648 üres állás szerepel, miközben Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a lapnak nemrég több mint százezer főre becsülte a hiányzó munkaerőt. És valószínű, hogy a kiskereskedelemben sem csupán 4600 dolgozót keresnek a cégek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.