Napokon belül megkezdődhet a budapesti Kossuth téren az egykori MTESZ-székház bontása, miután eredményesen zárult a munkálatokra kiírt beszerzési eljárás.
A Kossuth téri metrómegálló feletti épület, a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (MTESZ) volt székháza bontásának teljes költsége 700 millió forint lesz – közölte Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke.
A nyertes a legalacsonyabb árat ajánló Market Zrt. lett, amely az Orbán Viktor barátjának számító Garancsi István érdekeltségébe tartozik. A kivitelezési szerződést már alá is írták.
A metrómegállót az utasok egyelőre zavartalanul használhatják, de a következő hónapokban számítani kell majd a Kossuth téri állomás ideiglenes lezárására. Ennek időpontjáról és időtartamáról az Országgyűlés Hivatala hamarosan tájékoztatást ad, miután egyeztetett a kivitelezővel – tette hozzá a szóvivő.
A tervek szerint a bontás 2017 márciusában fejeződik be, majd az új irodaépület építésével folytatódik a kivitelezés. A Kossuth tér arculatába illeszkedő, az eredeti, Hültl Dezső által 1928-ban készített homlokzati terveknek megfelelő, de minden más szempontból korszerű irodaház várhatóan 2018 második felében készül el.
Korábban Wachsler Tamás, a Steindl Imre-program vezetője azt mondta, az épület Duna felé néző homlokzatára 1928-ban nem született terv, így oda is olyat kell tervezni, amely illik a környező épületek stílusához. Akkor a programvezető azt mondta, a metrómegállót elsőként a bontásnál várhatóan november végétől zárnák le mintegy három hónapra, majd később az építkezésnél is.
Wachsler Tamás szerint az alapvető probléma, hogy amikor a ház megépült, már nem foglalkoztak az 1928-as szabályozással, amely szerint a Kossuth tér északi és déli térfalának is egységesnek, "egymásra rímelőnek" kell lennie. Azért döntöttek a bontás mellett, mert bár az épületen szép elemek is vannak, de annak egésze kifejezetten rossz anyagokból van.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.