Visszakerül az őshonos menyhal a Balatonba, több mint 50 évvel a tóból való eltűnése után – írta a Magyar Idők.
Az 1960-as évek elején eltűnt, tőkehalhoz hasonlító menyhal balatoni újratelepítését tavaly kezdte meg a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt., amely szerint az év végére a ragadozó populációja akár a kétezret is elérheti a Balatonban, miután augusztus végén 400 példányt telepítettek a tóba a szántódi révnél – közölte a Magyar Idők.
A cég a gödöllői egyetemmel együtt most azt kutatja, hogy mikor éri el a hal az önnfenntartó szaporodóképességet. Egyelőre a 25 centisnél kisebb kifogott példányokat vissza kell dobni a Balatonba.
A menyhal (Lota lota) gazdasági szempontból nem nagy jelentőségű, de a beszámoló szerint a horgászok kedvelik. A húsa szálkamentes, halikrával és ivadékkal táplálkozik, 30-35 kilósra is megnőhet, a hazai vizeinkben legfeljebb húsz évig él.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.