2008 után újra kritikus helyzetben van a globális pénzügyi rendszer. Ezt hangsúlyozta a G20 csúcs házigazdája Hangcsouban. Hszi Csinping elmondta: a növekedés régi feltételei kimerültek, újak egyelőre nem nagyon látszanak.
Globális együttműködést sürgetett a problémák megoldására. Nem válságkezeléssel kellene a G20 államoknak foglakozniuk, hanem olyan rendszert kellene kialakítani, mellyel a globális gazdaság elkerüli a válságokat – hangsúlyozta Kína államfője. Hszi Csinping ötpontos javaslattal állt elő. Természetesen nem feledkezett meg arról, hogy a jelenlevőkben tudatosítsa: Kína gazdasága a második az USA után, és meg mindig jóval dinamikusabb, mint vetélytársai. Egyedül azonban nem megy. Ezért Kína első embere azt javasolta:
1/ ) állandó egyeztetés legyen a G20 államok között a gazdaságpolitikáról, melynek a növekedést úgy kell megcéloznia, hogy az ne veszélyeztesse a globális pénzügyi stabilitást. Ennek érdekében Hszi Csinping és Obama meg is egyezett: a Kína és az USA nem indít egymás ellen leértékelési háborút.
2) meg kell találni a növekedés új motorjait, mert az a technológia forradalom, mely eddig ezt lehetővé tette, immár nem biztosít elegendő felhajtó erőt a globális növekedés számára.
3) a globális gazdaság szabályozását nem lehet kizárólag a piaci erőkre hagyni, hanem létre kell hozni egy hatékony rendszert annak irányítására. Ezt csakis úgy lehet elérni, ha a G20 hatalmak közösen dolgoznak ki egy mindenki számára elfogadható rendszert.
4) az antiglobalista erőkkel szemben tovább kell folytatni a világgazdaság liberalizálását. Szembe kell szállni a protekcionizmussal. Ha mindenki a saját piacát akarja megvédeni, akkor a világkereskedelemben visszaesés várható, ez pedig senkinek sem érdeke.
5) végül figyelembe kell venni az Agenda 2030 programot, mely a fenntartható fejlődést szorgalmazza az egész világ számára.
Hszi Csinping elnök hangsúlyozta: a csúcstalálkozón nem üres ígéretekre, hanem konkrét tettekre van szükség, mert a globális gazdaság jelenlegi kritikus helyzete nem engedi meg a mellébeszélést. Kína most először rendez G20-as csúcsot, bár már korábban is jelentkezett. Pekingben emlékeztetnek arra, hogy a nagy 2008-as pénzügyi válság idején az USA és az egész fejlett világ örömmel vette Kína segítségét, de az igazán fontos döntésekbe nem vonták be az országot. Ennek a korszaknak vége! Ezt üzente Hszi Csinping elnök a világnak, amikor ötpontos javaslattal állt elő a globális gazdaság megreformálására a G20 csúcson a dél-kínai Hangcsouban.
A kommunista Kína marad az egyetlen igazi globalista ország?
A G20 csúcsértekezletet először rendezik meg Kínában. Abban az országban, mely talán a legtöbbet profitált abból, hogy a pénzek és a munkaerő áramlása csaknem teljesen globálissá vált. Mostanra mintha Peking egyedül maradt volna a porondon. Mindenki más a populista, antiglobalista irányba indult el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.