Az állattartás az emberiség üvegházhatású gázkibocsátásának 14 százalékáért felelős, amely azonban akár 30 százalékkal is csökkenthető lehetne a megfelelő módszerek alkalmazásával - közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
A FAO egy egyszerűen használható, interaktív programmal (GLEAM-i) kívánja segíteni az állattartással foglalkozó gazdálkodók, döntéshozók és tudósok munkáját.
Az eszköz lehetővé teszi, hogy megbecsüljék a hús, tejtermékek és tojás előállítása során keletkező üvegházhatású gázkibocsátást, és így javítsák termelékenységüket és váljanak egyúttal klímabaráttá is. Az Excel-alapú programban beállítható az ország vagy régió, az állatok száma és típusa is.
A kérődző állatok tartásával kerül szén-dioxid és metán a légtérbe, többek között a szarvasmarhák beleiben a rostok megemészthetetlensége miatt ugyanis nagy mennyiségben termelődik metán - idézte fel korábban az Agroinform. Brit vizsgálatok szerint egy átlagos nagyságú tehén naponta 100-120 liter metánt termel, mely adatokat új-zélandi vizsgálatok alátámasztottak.
A tehenek kibocsátása sok országnak okozhat gondot, a Bloomberg például nemrégiben azt írta, némely befeketőket elriaszthat egy olyan szektor, amelynek nagy az ökolábnyoma, márpedig az USA teljes metánkibocsátásának 22 százalékát a lábasjószágok emésztése adja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.