Gazdaság hvg.hu 2016. augusztus. 22. 15:35

Lengyel zloty Dániában? A Varsói Szerződés széfbe zárt titkai

Különös „régészeti leletről” számolt be a lengyel pénzjegynyomda jelenlegi igazgatója. Piotr Woyciechowski sajtóértekezleten jelentette be, hogy a lengyel nemzeti bank egyik földalatti titkos széfjében rengeteg, titokban nyomtatott bankjegyet találtak.

1971 és 73 között a pénzjegynyomda az akkori lengyel nemzeti bank utasítására készítette el a „Lengyelország városai” nevet viselő szériát. Az 1-től 2000 zloty-s címleteken valóban lengyel városok híres építményei láthatók. És hogy miért nyomtatták ezt a szériát, és miért maradt páncélszekrényekben? Hát azért, mert ezeket a bankókat csak háború esetén hozták volna forgalomba. Pontosabban akkor, ha konfliktus tört volna ki az akkori Varsói Szerződés és a NATO között.

Piotr Woyciechowski komoly forrásokra hivatkozva azt is elmondta, hogy ezeket a bankókat nem csak Lengyelországban, hanem a megszállt területeken is forgalomba hozták volna. Az akkori titkos forgatókönyv szerint ugyanis a szovjet irányítás alatt álló Varsói Szerződés, „megneszelve a NATO támadási szándékát, megelőzte volna az agressziót, a legjobb védekezés a támadás elv alapján”. A lengyel hadsereg feladata lett volna, hogy részt vegyen Dánia, Hollandia és Németország északi részének megszállásában.

A titokban nyomtatott és forgalomba soha nem került lengyel bankjegyeket hamarosan a nagyközönség is láthatja, néhány hónap múlva a pénzjegynyomda múzeumában rendeznek kiállítást ebből a különleges bankó szériából – írja a Le Figaro

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.