Gazdaság hvg.hu 2016. augusztus. 18. 12:08

Lecsaptak a zugbankárokra a vörös fináncok

Csaknem kétszáz, egészen pontosan 192 törvénytelenül működő bankot lepleztek le és 450 embert tartóztattak le a nagy pénzügyőr- hadműveletben, Kínában.

Mindig is óriási volt a pénzmosás és az illegális pénzátutalás a Mennyei Birodalomban, de korábban ez kisebb gondot okozott, mert a világ legnagyobb devizatartaléka ott volt a központi bankban. Most viszont ez hatalmas összeggel, 450 milliárd dollárral csökkent.

Fontos lett tehát, hogy a magánszemélyek ne utalhassanak át külföldi számlákra egy évben 50 ezer dollárnál többet. Ennyit engedélyez a törvény. Az illegális átutalások általában olyan fedőcégeken keresztül mennek, melyeknek nincs banki jogosítványuk. Sencsenben például egy elektronikai cég végezte el a piszkos munkát: naponta több mint egymillió dollárt utaltak át illegálisan külföldi számlákra. Ötszázalékos kezelési költséget számoltak fel ezért. Sencsen nyilvánvalóan azért lett az illegális bankok kedvelt helye, mert közel van Hongkonghoz. Olyan távoli tartományok is bekapcsolódtak a pénzmosásba, ahol már komoly nemzetbiztonsági kockázat is felmerült – közölte a belügy Pekingben.


Szecsuánban például a kábítószeres maffiák mosták tisztára a pénzüket. Innen ugyanis már nincsen messze a híres Aranyháromszög, amely évtizedeken keresztül a világ ópiumkereskedelmének a központja volt. Kína, Thaiföld és Mianmar, az egykori Burma ma már Afganisztán mögé szorult a kábítószeres világkereskedelemben, de így is dollármilliárdok cserélnek ott gazdát. A pénzmosást pedig jelentős részben Szecsuán tartományban végzik. A pekingi belügy gyanúja szerint a terrorista szervezetek is felhasználják az illegális bankokat. Bizonyítékot arra nem mutattak fel, hogy az iszlamista szervezetek, melyek a határmenti Hszincsiang-Ujgur tartományban működnek, ily módon szereznek pénzt a fegyvervásárláshoz.

A nagy pénzügyőr hadművelet mintegy 200 milliárd jüanos illegális pénzügyi exodust tárt fel. A szakértők szerint jóval nagyobb összegeket mentenek ki Kínából. Peking immár részt vesz a nemzetközi pénzügyi ellenőrző akciókban is. A központi bank pedig külön speciális zöld vonalat hozott létre a pénzügyőröknek. Itt elvben minden fontos pénzügyi adathoz hozzáférhetnek. A baj csak az, hogy sokan megkérdőjelezik az adatok hitelességét, hiszen az elit tagjai is érdekeltek abban, hogy külföldön is legyen bankszámlájuk. A New York Times már évekkel ezelőtt arról írt, hogy a pekingi legfelső vezetés minden tagja milliárdos dollárban is. Amikor a legfelső vezetés egyik nyugdíjazott tagját életfogytig börtönbe csukták korrupció miatt, akkor Pekingben azt közölték: a lebukott fő funkcionárius családjának a vagyona meghaladta a 90 milliárd jüant, vagyis több volt, mint 12 milliárd dollár .

zöldhasú
Hirdetés