Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök 2017. december 17-ig meghosszabbította az élelmiszerembargó alá eső termékek megsemmisítéséről rendelkező kormányrendelet hatályát. Az online hivatalos közlönyben pénteken jelent meg, hogy az augusztus 5-én lejárt rendelet hatályát a kormányfő szerdán meghosszabbította.
Az orosz agrárfelügyelet múlt pénteki összesítése szerint Oroszországban egy év alatt 7282 tonna növényi és 228,642 tonna állati eredetű élelmiszert semmisítettek meg. Ezek a nyugati szankciókra válaszul bevezetett embargó alá eső, illetve az orosz-török viszony megromlása miatt kitiltott termékek.
Az elpusztított élelmiszercikkek közül az alma, a körte, az őszibarack, a paradicsom, a paprika, a padlizsán, az eper, a narancs és a nektarin jelentette a legnagyobb tételt.
Oroszország 2014. augusztus 6-án vezetett be élelmiszer-embargót, ami miatt az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium szerint az élelmiszerárak 31,6 százalékkal nőttek. A tárca közölte azt is, hogy az intézkedés miatt az Európai Uniót, az Egyesült Államokat, Kanadát, Norvégiát és Ausztráliát évi 8,6 milliárd dolláros veszteség érte.
Az embargóval sújtott országok listáját Moszkva tavaly augusztus 13-án Albániára, Montenegróra, Izlandra és Liechtensteinre, az idei év elejétől pedig Ukrajnára is kiterjesztette. Vlagyimir Putyin elnök június végén írta alá az Oroszország ellen szankciókat meghirdető országokkal szemben bevezetett élelmiszer-behozatali korlátozásnak a jövő év végéig szóló meghosszabbítását.
Alaposan betett az oroszoknak a saját embargójukA kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.