Viszik a budapesti irodákat, mint a cukrot
Jelentősen nőtt Budapesten az irodák iránti kereslet a második negyedévben, a 129 170 négyzetméter 53 százalékkal haladta meg az előző negyedévit - közölte a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF).
Az irodapiaci adatok szerint 2016 második negyedévében egy irodaépületet adtak át, így a belvárosban elérhető terület 5700 négyzetméterrel nőtt, ugyanakkor egy 3490 négyzetméteres épület kikerült a vizsgált állományból, mert eladását követően funkcióváltás várható a közeljövőben. A teljes budapesti modern irodaállomány jelenleg 3 297 360 négyzetméter.
A kereslet növekedése mellett 10,3 százalékra csökkent az üres irodák aránya, ami a gazdasági válság óta a legalacsonyabb érték, 3,9 százalékponttal alacsonyabb 2015 azonos időszakához viszonyítva és 1,0 százalékponttal kevesebb, mint az előző negyedévben.
A BIEF 202 szerződést regisztrált 2016 második negyedévében, az átlagos tranzakcióméret 639 négyzetméter volt. A kereslet nagy részét, 51 százalékát szerződéshosszabbítások tették ki, az új tranzakciók részaránya 37 százalék, a bővüléseké 8, míg az előbérleti szerződéseké 4 százalék volt.
Az irodapiaccal ellentétben az ipari ingatlanpiacon csökkent a kereslet és nőtt a kihasználatlan ingatlanok aránya a második negyedében. A kihasználatlan ipari ingatlanok aránya 9,7 százalékos volt a fővárosban, 1,1 százalékponttal nőtt az előző negyedévhez képest; 182 650 négyzetméternyi terület áll üresen, és négy épületben van 10 ezer négyzetméter feletti kiadatlan terület.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.