Gazdaság hvg.hu 2016. július. 26. 14:27

Azt tudta, hogy Budapest nem is drága város?

Ha egy multicég ide szeretné küldeni az alkalmazottait, még regionális összehasonlításban is viszonylag keveset kell fizetnie nekik.

Továbbra sem kell mélyen a zsebébe nyúlnia annak a cégnek, amely Magyarorországon szeretné „állomásoztatni” a hazai alkalmazottait – ez derül ki többek között a Mercer tanácsadócég világszerte végzett friss felméréséből.

Budapest a 209 városból álló világranglistán csak a 165. lett, az Európai Unió keleti régiójában Vilniust, Bukarestet, Varsót és Szófiát előzte meg. Kissé meglepő módon az EU keleti részén jelenleg Riga a legdrágább hely, 114. helyezéssel, ami majdnem Hamburg színvonalának felel meg. Ezt követi Prága (124.) és Pozsony (136.), amelyek szintén jóval előttünk járnak.

A Mercer módszertana New Yorkot veszi alapul, és mindent az amerikai városhoz hasonlít. A lista kimondottan a multinacionális cégek döntéshozóinak nyújt segítséget, és különböző helyi aktuális költségek alapján azt határozza meg, hogy New Yorkhoz képest mennyire drága egy adott városba küldeni az alkalmazottakat (jellemzően a helyi érdekeltségek vezetőit).

A felmérésben több mint 200 helyi árat vesznek figyelembe, a lakhatástól és a közlekedéstől kezdve az élelmiszerárakig vagy a szórakozás költségéig. A lista tulajdonképpen azt próbálja megbecsülni, hogy egy alkalmazottnak mekkora fizetést kell adni ahhoz, hogy a New Yorkihoz hasonlónak legyen tekinthető a kompenzáció.

A világ öt legdrágább városa a Mercer szerint:

1. Hong Kong

MTI / EPA / Jerome Favre

2. Luanda (Angola)

AFP / Benjamin Sheppard

3. Zürich (Svájc)

MTI / EPA / Alessandro Della Bella

4. Szingapúr

MTI / EPA / Stephen Morrison

5. Tokió (Japán) 

MTI / EPA / Majama Kimimasza

A lista folytatása a 20. helyezettig:

6. Kinshasa (Kongói Demokratikus Köztársaság)

7. Sanghaj (Kína)

8. Genf (Svájc)

9. N’Djanema (Csád)

10. Peking (Kína)

11. New York (USA)

12. Sencsen (Kína)

13.  Lagos (Nigéria)

13. Bern (Svájc)

15. Szöul (Dél-Korea)

16. Victoria (Seychelle-szigetek)

17. London (Egyesült Királyság)

18. Kanton (Kína)

19. Tel Aviv (Izrael)

20. Abuja (Nigéria)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?