A gazdag öbölmenti államokban a munkaerő túlnyomó többségét külföldi vendégmunkások alkotják. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet és a jogvédő csoportok szerint sokszor embertelen körülmények között élnek és dolgoznak a főként indiai, pakisztáni és bangladesi munkások.
Katart mostanában különösen sok bírálat éri a 2022-es foci-vb nagy építkezésein uralkodó állapotok miatt. De az Egyesült Arab Emírségeknek és Kuvaitnak is kijut a kritikából.
Most ez a két állam igyekszik tenni valamit az emberibb munkakörülményekért, de vélhetően inkább saját külföldi megítélése javításáért. A Le Figaro beszámolója szerint az emirátusokban rendeletet adott ki a kormány. Eszerint az ötszáz eurónál kisebb fizetéséért dolgozó külföldieknek ingyenlakást kell biztosítani. Ez a kötelezettség az ötven főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégeket terheli. A havi 500 euró nagyon alacsony bérnek számít az egyébként dúsgazdag emirátusokban. Egyes adatok szerint a kilencmilliós összlakosságnak csupán a tíz százaléka tekinthető őslakosnak, a túlnyomó többség külföldi.
Persze nem csak éhbérért alkalmazott építőmunkások dolgoznak itt, hanem amerikai és európai bankárok, orvosok, informatikusok is. Például a sikeres légitársaság, az Emirates alkalmazottainak nagy része is magasan képzett külföldi. Ők persze jól keresnek, nem szorulnak lakáskedvezményre.
Ellentétben például a Kuvaitban dolgozó indonéziai, Fülöp-szigeteki szobalányokkal. A 700 ezer női háztartási alkalmazott kiszolgáltatottságáról is sokat ír a világsajtó. Most Kuvait is igyekszik javítani a renoméját – jelenti az AP hírügynökség. Havi 180 euró lesz mostantól a szobalányoknak fizetendő minimálbér. Emellett heti egy pihenőnap és évi 30 nap fizetett szabadság is jár nekik. Persze minden rendelet annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle. Az emirátusi és a kuvaiti munkaügyi hatóságok egyaránt azt ígérik, hogy szigorú ellenőrzéseket tartanak majd, és keményen megbüntetik a szabályokat megszegő munkaadókat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.