Boris Johnson és Nigel Farage is kihátrálni látszik a Brexit előidézésével és lebonyolításával járó felelősségből: ezt az Európai Bizottság elnöke sem hagyhatta szó nélkül. "Ahelyett, hogy kidolgoznának egy tervet, inkább elhagyják a hajót" – mondta például.
Pusztán "retrográd nacionalisták", nem pedig hazafiak, az utóbbiak ugyanis nem mondanak le akkor sem, ha a dolgok nehézre fordulnak – mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke kedden az EP strasbourgi plenáris ülésén Boris Johnson volt londoni polgármesterről és Nigel Farage európai parlamenti (EP-) képviselőről.
A Brexit-kampányt vezérlő brit politikusok közül a korábbi miniszterelnök-aspiráns Johnson nem sokkal a népszavazás után bejelentette, hogy semmiképp sem indul a kormányfői posztért David Cameron lemondása után. Hétfőn pedig Nigel Farage lepte meg a közvéleményt azzal, hogy lemondott az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) vezetéséről.
"Csak megjegyezném, hogy a Brexit előző heti büszke hősei mára a Brexit szomorú hőseivé váltak" – mondta Juncker Johnsonra és Farage-ra utalva.
Juncker elmondta, azt még megérti, hogy a brit kormány időt akar nyerni, azt viszont már nem, hogy a Brexit-kampány vezetői miért nem tudják elmondani, pontosan mit akarnak. "Azt gondoltam volna, hogy van valamilyen tervük. Ahelyett azonban, hogy kidolgoznának egy tervet, inkább elhagyják a hajót" – tette hozzá.
Az Európai Bizottság elnöke egyébként nem először veszi elő Farage-ot, a Brexit utáni sokkban az Európai Parlamentben mondott néhány keresetlen mondatot a UKIP akkori vezetőjének.
Videó: Juncker keményen odamondott a Brexit-pártiaknak az EP-ben
Az Európai Bizottság elnöke felszólalását megszakítva tett pár éles megjegyzést Nigel Farage-ra és a brit EP-képviselőkre.
Juncker ma leszögezte, egyetért azokkal, akik szerint az unióban nem lehet mindent ugyanúgy folytatni, a mély intézményi reformoknak és a szerződések módosításának azonban nincs itt az ideje. Mint mondta, először is a döntések végrehajtásának kell hatékonyabbá válnia, "az Európai Uniót az európaiak uniójává kell tenni".
Korábban portréban mutattuk be a Brexit három arcát: Johnsont, Farage-ot és David Cameront.
A Brexit bohóca és a showman - akiknek a britek kilépését köszönhetjük
Nigel Farage: hatásvadász, következményekkel számot nem vető politikus lila zokniban. Boris Johnson: Cameronnal szembeforduló hatásos szónok és volt újságíró feltűnő nyakkendőben. És végül a posztjáról lemondani kényszerülő miniszterelnök, David Cameron, aki megrengette az Európai Uniót és szétverheti az Egyesült Királyság unióját is. Kettő plusz egy személyiség a Brexit mögött.
Nagy-Britanniában csütörtökön tartottak népszavazást arról, hogy a szigetország továbbra is az Európai Unió tagja maradjon-e. A hivatalos végeredmény szerint a szavazáson részt vett brit választók 52 százaléka szavazott a kilépésre, 48 százaléka pedig a bennmaradásra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.